Foto: campinglovers.wordpress.com
Jáchym Topol: Citlivý člověk

Jáchym Topol: Citlivý člověk

Potulný komediant a bývalý disident Táta putuje se svou ženou-alkoholičkou Soňou a dvěma synky světem a užívá si svobodný kočovný život od štace ke štaci. Jenže po euforii z otevřených hranic a sjednocené Evropy začíná pomalu přituhovat a starý kontinent se mění. Po vypuknutí uprchlické krize naráží rodina na nové závory a úředníky, pro něž je nějaká svoboda pohybu jen na obtíž. 


Poté, co jim na jakési divoké demonstraci málem převrhnou auto, se Táta se Soňou a kluky rozhodnou vrátit na Sázavu, do rodného Poříčí. Jenže ani Čechy už dávno nejsou, co bývaly. Sametovou náladu dávno spláchla voda a na její místo nastoupila drsná realita, jež má ale samozřejmě v podání Jáchyma Topola neodolatelnou poetiku. A tak na naše poutníky při návratu domů čekají prostitutka, vymahačský klan, motorkářský gang a spousta dalších děsivě krásných figurek, které jako by se vynořily z děl Hieronyma Bosche nebo Danta Alighieriho.

Jáchym Topol i svým nejnovějším románem Citlivý člověk potvrzuje, že patří mezi nejosobitější české autory posledního čtvrtstoletí. Pokud vám jeho imaginace chrlící bizarně snové a přitom tak současné obrazy a krásně neučesaný jazyk sedí, pak si ten groteskní, až karnevalový rej užijete na plné pecky. V případě, že máte raději střízlivější styl vyprávění, kde do sebe všechno hezky zapadá a vy snadno rozumíte tomu, co se v příběhu děje, potom asi tahle kniha nebude zrovna šálek vašeho čaje. I tak však Topolově stylu nelze upřít originalitu a schopnost podívat se na současný svět jinou optikou, než na jakou jsme zvyklí z médií i svého okolí.

Vydává Torst, doporučená cena: 299 Kč

O autorovi

Jáchym Topol (nar. 4. srpna 1962 v Praze)
Syn básníka a dramatika Josefa Topola a Jiřiny Topolové, dcery spisovatele Karla Schulze, patří v současnosti mezi nejzajímavější a ve světě nejpřekládanější české autory. Jeho literární začátky spadají ještě do období normalizace, kdy náležel mezi mladé undergroundové tvůrce soustředěné okolo časopisu Revolver Revue, jehož byl až do roku 1993 šéfredaktorem. Byl rovněž členem redakce týdeníku Respekt a Lidových novin, nyní pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla. Za svou literární činnost získal mimo jiné i prestižní ceny Toma Stopparda (1998) a Jaroslava Seiferta (2010). K dnešnímu dni má na svém kontě dvě básnické sbírky a osm kritikou velmi dobře přijímaných románů (např. Sestra, Kloktat dehet, Noční práce či nejnovější Citlivý člověk).

Citlivy clovek book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin