Foto: koreanfilm.or.kr
Han Kang: Vegetariánka

Han Kang: Vegetariánka

Poklidný a možná i trochu nudný rodinný život se pro Jongje změní jedné osudové noci. Děsivý sen s kusy krvavého masa v hlavní roli způsobí, že mladá manželka důkladně provětrá lednici a svému muži oznámí, že se od této chvíle budou stravovat vegetariánsky. 


Takový krok ale v Jižní Koreji, kde podobný způsob stravování berou skoro jako psychickou poruchu, není jen tak. Manžel ani zbytek rodiny se s tím nehodlají smířit. Nejdál zajde její otec, který se do dcery pokusí dostat maso násilím, ale Jongjina reakce mu vyrazí dech. Jedno rozhodnutí ohledně změny jídelníčku postupně spustí řetězovou reakci, jež úplně rozloží vztahy v celé rodině.

Man Bookerovou cenou pro neanglicky psaný román oceněná kniha je členěna do tří vzájemně provázaných částí. První se soustředí na Jongje, druhá na manžela její sestry Inhje, neúspěšného umělce, kterého čím dál víc fascinuje tělo jeho vzpurné švagrové, a třetí pak na Inhje samotnou, pokoušející se nějak vyrovnat se vším, co se v rodině děje. Postupně tak sledujeme strhující příběh lidí, kteří se zoufale snaží zvládnout svět kolem sebe, ale věci vždycky dopadnou jinak, než si představovali.

Vydává Odeon, doporučená cena: 249 Kč

O autorovi

Han Kang (nar. 27. listopadu 1970 v Gwangju, Jižní Korea)
Pochází ze spisovatelské rodiny. Vystudovala korejskou literaturu, koncem 90. let absolvovala seminář tvůrčího psaní na univerzitě v Iowě. Roku 1993 debutovala jako básnířka a povídkářka, za svá díla získala v Koreji několik ocenění. Vegetariánka je její první próza, která byla přeložena do angličtiny. Roku 2016 za ni Han Kang obdržela Mezinárodní Man Bookerovu cenu.

vegetarianka book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin