Jaap Robben: Birk
Jaap Robben: Birk

Jaap Robben: Birk

Malý ostrov ztracený nejspíš někde v Severním, Baltském nebo Norském moři. Tři domy, jeden z nich opuštěný, čtyři lidé. Máma Dora, táta Birk, devítiletý Mikael a jediný soused, postarší rybář Karl.


Pro někoho možná strašidelná samota odříznutá od civilizace, ale zdá se, že Hammermanovým to tu vyhovuje. Jednou za čtrnáct dní jim loď Brigitta řízená kapitánem, jemuž také říkají Brigitta, přiveze zásoby a to je asi tak všechno, co od okolního světa potřebují. Pak se ale jednoho dne Mikael z malicherného důvodu vrhne do moře v místech, kde má zakázáno se koupat, a táta Birk pro něj musí skočit. Syna ještě dokáže silnému zpětnému proudu vyrvat, sám už však nemá síly dostat se na břeh a utopí se. Mikaela čeká velice tísnivé mládí po boku matky, jež se nikdy nedokázala se smrtí svého muže vyrovnat. Společníky mu budou jenom neurvalý soused, který nijak neskrývá, jak rád by si to rozdal s jeho matkou, výčitky svědomí, vlastní zjitřená fantazie a mládě racka, jež se snaží ochočit. A všechno se pak ještě zhorší, když Mikael pomalu dospěje v muže, začne si uvědomovat vlastní sexualitu a psychicky labilní matka si k němu občas jako by náhodou přijde lehnout do postele.
Síla románového debutu Jaapa Robbena spočívá v jeho absolutní sevřenosti, s níž se soustředí na pár dokonale propracovaných postav a především pak na vnitřní prožívání událostí z pohledu dospívajícího Mikaela, vypravěče celého příběhu. Nejspíš hlavně díky psychologicky přesnému vykreslení charakteru teenagera vrženého do extrémní situace a silnému motivu incestu bývá Birk recenzenty právem přirovnáván k McEwanově Betonové zahradě. Svou atmosférou, odlehlým místem děje i jakousi protestantskou strohostí a přísností, jež však v určitých momentech postavy dovádějí až do vyloženě halucinačních stavů, také dost připomíná nejlepší komorní filmy Ingmara Bergmana. Autor Birka vás však navíc překvapí schopností přesně dávkovat krutost, něhu, osamělost, vztek, humor i šokující momenty tak, že jeho příběh nikdy nepřeroste v samoúčelnou exhibici a až do posledního písmene si udrží zvláštní křehkou subtilnost a zároveň velkou vnitřní sílu světa hlavního hrdiny. Ne, Birk není jednoduchá ani optimistická kniha. Říká nám totiž, že my lidé jsme nesmírně komplikované bytosti, jimž se občas dějí příšerné věci, s nimiž nám nikdo nepomůže a my se s nimi musíme poprat sami za sebe.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 248 Kč, naše cena 211 Kč.

O autorovi

Jaap Robben (nar. 1984 v Oosterhout, Nizozemsko)
Je vycházející hvězdou nizozemské literatury a také mužem mnoha talentů. Birk je sice jeho románovým debutem, na kontě má však již i básnická a dramatická díla. Vysoce ceněny jsou jeho knihy pro děti. V minulosti se též věnoval herectví. Za román Birk získal nejen ocenění ANV za nejlepší literární debut, ale také ceny Kniha roku 2014 od nizozemských knihkupců a Dioraphte, každoročně udělovanou za nejlepší knihu pro čtenáře starší patnácti let.

birk book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin