Kathrine Kressmann Taylor: Adresát neznámý
Kathrine Kressmann Taylor: Adresát neznámý

Kathrine Kressmann Taylor: Adresát neznámý

Max Eisenstein a Martin Schulse jsou obchodní partneři a také nejlepší přátelé. Oba pocházejí z Německa, ale po první světové válce se vydali za štěstím za oceán a dobře udělali.


Začátkem třicátých let podnikají s uměním v New Yorku a výborně se jim daří. Samotářsky žijící Žid Max se prakticky může považovat za člena Schulseovic rodiny. Dochází k nim na nedělní obědy a Martinova žena i děti strýčka Maxe zbožňují. Když se pak Martin s rodinou rozhodne vrátit do rodné země, je z toho Max sice smutný, ale nepočítá s tím, že by se mezi nimi mohlo něco změnit. Také z prvních dopisů, jež si posílají, promlouvá k Maxovi stále ten starý dobrý parťák. Martin se rozkoukává ve zbídačeném Německu a opatrně zkoumá, co je ten nový říšský kancléř Herr Hitler vlastně zač. Postupně ale získává ve svém novém domově čím dál větší společenskou prestiž a překvapivě rychle se stává přesvědčeným nacistou. Max jeho proměně dlouho nemůže uvěřit a myslí si, že Martinovy dopisy chválící Hitlera a navážející se do Židů jsou jen kamufláží pro nacistickou cenzuru. Jenže potom Martin odmítne pomoci Maxově sestře prchající přes Mnichov do Vídně a dojde k tragédii. Zdrcený Max se rozhodne pomstít.
Novela Kathrine Kressmann Taylor, jež je kompletně psaná v dopisech, vyšla poprvé v roce 1938 v americkém magazínu Story a dočkala se nadšené recenze v literární příloze The New York Times. Autorce se na nevelké ploše zhruba padesáti stran podařilo vystavět velice působivý a úsporně vyprávěný obraz rozpadu jednoho přátelství a přerodu kosmopolitního, umělecky založeného liberála Martina ve stoupence zrůdného totalitního režimu. Není to však pouze Martin, kdo se z obou přátel tak radikálně promění. V rafinovaném finále, jehož pointu by byla věčná škoda prozrazovat, totiž dochází k zásadnímu obratu také u Maxe. Kressmann Taylor jako by v případě této postavy již v roce 1938 jasnozřivě předjímala vývoj, jímž si Amerika ve vztahu k nacismu v následujících letech projde. Od počáteční neochoty uvěřit přes bolestné prozření až po odhodlání s tímto zlem bojovat a zničit je. Od vydání knihy letos uplyne již osmdesát let, ale vzhledem k úspěchům, jaké slaví poslední dobou v Evropě i u nás nejrůznější extremistické strany, začíná být Adresát neznámý opět až nepříjemně aktuální čtení. Za zmínku stojí také povedené grafické zpracování knihy a působivé fotografie Tomáše Rasla, jež příběh citlivě ilustrují.
Vydává nakladatelství Bourdon, doporučená cena 291 Kč, naše cena 218 Kč.

O autorce

Kathrine Kressmann Taylor (nar. roku 1903 v Portlandu v Oregonu)
V roce 1924 absolvovala na Oregonské univerzitě a přestěhovala se do San Franciska, kde pracovala jako reklamní textařka a ve volném čase psala pro několik malých literárních novin. V roce 1928 si vzala Elliotta Taylora, s nímž měla tři děti. Rodina se v době hospodářské krize po krachu Elliottovy reklamní agentury uchýlila k farmářskému životu, roku 1938 však Kathrinin manžel získal místo redaktora v New Yorku a Taylorovi se stěhovali do největší americké metropole. Zde Kathrine dokončila rukopis knihy Adresát neznámý, který ještě téhož roku vyšel v magazínu Story a zajistil autorce mezinárodní ohlas.

adresat neznamy book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin