Hillary Jordanová: Bahnitá pole
Hillary Jordanová: Bahnitá pole

Hillary Jordanová: Bahnitá pole

Už to vypadá, že Laura Fairbairnová zůstane starou pannou. Pak jí ale náhle vstoupí do života sebejistý a cílevědomý Henry McAllan, začne se jí dvořit, a než se Laura naděje, je z ní šťastně vdaná paní McAllanová se dvěma půvabnými jižanskými dceruškami po boku.


Jenže potom se Henry rozhodne splnit si svůj dávný sen a pořídí farmu a pole v deltě řeky Mississippi. Pro Lauru není vůbec jednoduché opustit život ve městě a zahrabat se i s dětmi někde v zapadákově uprostřed bahnitých polí. A k tomu jim ještě do rodiny přibude Henryho otec, zlý a nenávistný stařec, který všem jenom otravuje život. Jediný, s kým si Laura alespoň trochu rozumí, je její černošská hospodyně a porodní bába Florence. O nějakém přátelství se samozřejmě nedá mluvit, jsme přece jen v polovině čtyřicátých let minulého století na jihu USA, kde černoši pořád ještě nesmějí sedět v autobuse vpředu a z obchodu vycházejí pouze zadním vchodem. V Evropě zatím končí druhá světová válka a domů se vracejí vojáci tmavé pleti, kteří na starém kontinentně nasazovali život i za bílé Američany a není jim po chuti se znovu podřizovat pravidlům rasové segregace. Jedním z nich je i Florencin syn Rondel, jenž si v dobytém Německu dokonce našel bílou milenku. Na McAllanovic farmě se pro změnu objevuje charismatický, ale válkou dost psychicky poznamenaný Henryho mladší bratr Jamie, hledající útěchu v alkoholu. Oba bývalí vojáci se spřátelí, popíjejí spolu a nedělají si hlavu z toho, jak nevraživě to přijímá jejich okolí. Sami v té chvíli netuší, do jak velkého průšvihu se řítí.
Není mnoho tvůrců, jimž by se podařilo hned prvním románem stvořit drama antických rozměrů. Hillary Jordanová je však výjimkou. Její příběh je pojímán optikou hned šesti postav, které se střídají v pozici vypravěče, pojednává o lidech uvězněných v bahnitých polích nefunkčních vztahů a překonaného společenského řádu. Bílí starousedlíci se snaží staré pořádky udržet násilím, černí bezzemci nemají sílu vymanit se z bludného kruhu, a dokonce i vnímavá a inteligentní Laura musí zažít brutální šok, aby dokázala zavrhnout hodnoty a zvyky, v nichž byla vychována. Je přitom symbolické, že nejvyšší cenu zaplatí jediné dvě postavy, které dokázaly prohlédnout nesmyslnost zavedených společenských pravidel a odmítly se jimi řídit. Spolu se silným morálním poselstvím knihy si vyzdvihnout zaslouží také schopnost autorky vyprávět stručně, výstižně a prostřednictvím působivých vizuálních obrazů. Není divu, že práva na knihu koupil Netflix, v jehož produkci byl natočen výborný stejnojmenný film, který loni okouzlil diváky na prestižním festivalu Sundance.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 298 Kč, naše cena 253 Kč.

O autorce

Hillary Jordanová
Vyrostla v texaském Dallasu a v oklahomském Muskogee, nyní žije v Brooklynu. Během studia kreativního psaní na Kolumbijské univerzitě začala pracovat na své první knize Bahnitá pole (v orig. Mudbound, 2008), kterou psala celkem sedm let. Kniha se stala předlohou filmu Mudbound režisérky Dee Reesové, který v roce 2017 zaznamenal obrovský úspěch na festivalu Sundance. Kritikou i čtenáři oceňovaný román, který je vyprávěn z perspektivy několika vypravěčů, je osobitým a čtivým příspěvkem k žánru jižanské literatury, jenž se díky nezaměnitelné dusné atmosféře a mnohdy krutému, leč barvitému prostředí může zařadit po bok děl velikánů americké jižanské literatury, jakými jsou William Faulkner či Erskine Caldwell. Z úspěšných knih posledních let připomeňme alespoň román Černobílý svět Kathryn Stockettové.

bahnita pole book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin