Anna Gavalda: Citlivá místa
Anna Gavalda: Citlivá místa

Anna Gavalda: Citlivá místa

Každý máme své problémy a hrdinové povídkové knihy Anny Gavaldy na tom nejsou o nic lépe.


Matka samoživitelka se dvěma dětmi hledá útěchu v alkoholu, osamělý majitel rodinné firmy ve skvělých večeřích u svého souseda, mladičká prodavačka ze Zverimexu zase v pátečních mejdanech a sexuálních vztazích na jednu noc. Žádná z celkem sedmi postav vyprávějících v jednotlivých povídkách svůj příběh neprožívá úplně lehký život, každá se pere s nějakými běsy či stíny minulosti. Přesto ale těchto pět mužů a dvě ženy dokážou každý po svém najít ve vlastním každodenním fungování výjimečné a nesmírně poetické okamžiky, události a lidi, kvůli nimž stojí za to každé ráno vstát z postele a začít se potýkat s nelehkým osudem. A právě v tom jsou Citlivá místa kouzelná. Nevyprávějí vám neuvěřitelné historky ani vás neohromují šokujícími pointami, ale naopak nesmírně přirozeně a s citem pro detail líčí osudy lidí, z nichž máte pocit, že někoho takového potkáváte každý den na ulici. A je přitom úplně jedno, jestli žijete v Paříži, Praze nebo třeba v Bruntále.
Úspěšná francouzská spisovatelka Anna Gavalda sice vystudovala literaturu na Sorbonně, ale také se živila jako prodavačka, uklízečka, pokladní nebo dělnice. Tyhle zážitky a zkušenosti z různých prostředí i společenských vrstev dokáže s pomocí velkého vypravěčského talentu přetavit v silné a autenticky působící příběhy, jež se čtenáři nepodbízejí, ale zároveň se od nich nedá odtrhnout. Pokud srovnáte jednotlivé povídky, jak jdou v knize za sebou, bude vám autorka nejspíš připadat jako geniální chameleon, který zcela suverénně přechází od hovorového, lehce přisprostlého stylu jedenadvacetileté holčiny přes zemité vyprávění šoféra ve středních letech až třeba k precizně analytickému výkladu inženýra zkoumajícího statiku domů. Nikdy to přitom nepůsobí jako vyumělkovaná schválnost, naopak je vám s každým z těch svérázů dobře a na konci jednotlivých povídek se s nimi nechcete rozloučit.
Vydává nakladatelství Mladá fronta, doporučená cena 279 Kč, naše cena 223 Kč.

O autorce

Anna Gavalda (nar. 1970 v Boulogne-Billancourt, Francie)
Po studiu na Sorbonně prošla mnoha povoláními (mj. prodavačka, uvaděčka, dělnice, hosteska či redaktorka reklamních oznámení). Po obrovském ohlasu své debutové povídkové sbírky Kdyby tak na mě někdo někde čekal (MF 2003) vydala romány … a taková to byla láska (MF 2004) a Prostě spolu (MF 2006), jež byly oba zfilmovány. Patří k nejprodávanějším francouzským autorkám. K jejím dalším literárním úspěchům se řadí i romány Člověk není nikdy úplně šťastný (MF 2009), Billie (MF 2013) a Lepší život (MF 2014). Autorskou i lidskou vyzrálost dokazuje i svou nejnovější sbírkou povídek Citlivá místa.

Citliva mista book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin