Robin Sloan: Kvásek
Robin Sloan: Kvásek

Robin Sloan: Kvásek

Mladá programátorka Lois se z rodného Michiganu stěhuje za lukrativní prací do San Franciska.


Ve firmě vyrábějící robotická ramena má sice plat, o jakém se jí ani nesnilo, ale jinak tady vede dost smutný život. Do maličkého bytu, za který platí nehorázné nájemné, se většinou z práce vrací úplně vyčerpaná. Nemá ve městě skoro žádné přátele, tedy až na pár kolegů z firmy, kteří ale podobně jako ona připomínají spíše mátožné přízraky ponořené do zdrojových kódů. Ani s jídlem to u Lois není žádná sláva, nějaký čas se dokonce živí umělou stravou s příznačným názvem Kejda. Potom ale jednou najde inzerát donáškové služby z Kváskové kuchyně a zamiluje se do jejich pikantní polévky a kváskového chleba. Díky skvělým večeřím, které ve svém bytě samozřejmě bez licence připravují bratři Beoreg a Čaiman, se jí každý den zlepší nálada a ustoupí i nervózní svírání v břiše. Jenže zanedlouho se provozovatelé Kváskové kuchyně rozhodnou svůj nelegální podnik zavřít a vrátit se do Evropy. Přijdou se s Lois coby nejvěrnější zákaznicí rozloučit a jako dárek jí přinesou vlastní speciální chlebový kvásek. Dívka jej přijímá s rozpaky, protože nikdy sama chleba nepekla a neví, jestli kvásek vůbec dokáže udržet při životě. Nemá přitom ani ponětí, jak moc tahle divná kypící hmota obrátí její jednotvárný život v Kalifornii naruby.
Už když před šesti lety publikoval svůj první román Nonstop knihkupectví pana Penumbry, z něhož se stal okamžitě bestseller, bylo jasné, že s Robinem Sloanem přichází do současného literárního světa výjimečný talent a nesmírně originální autor. Stejně jako ve své veleúspěšné prvotině, i v Kvásku dokáže Sloane s velkou vypravěčskou zručností a nápaditostí objevovat v současném technologiemi nabitém světě jakousi další tajemnou a přitom tradiční dimenzi. Ať už je to pět set let staré knihkupectví, které nikdy nezavírá, nebo chlebový kvásek s kořeny v (autorem vymyšlené) mazgské kultuře, vždy se jedná o klíčový element, který hlavního hrdinu v Nonstop knihkupectví a hrdinku v Kvásku vytrhne z chladného, logického a odosobněného prostředí informačních technologií a vnese do jejich osudů poezii a změnu. Robin Sloane přitom ale není nostalgikem vzhlížejícím k dobám, kdy se knihy pracně ťukaly do psacích strojů a telefony byly připoutané šňůrou ke zdi. Má technologie rád, rozumí jim a pracuje s nimi ve svých příbězích jako s nedílnou součástí našich životů. Díky tomu jsou oba jeho zatím vydané romány veskrze moderní literaturou popisující současný stav věcí, do něhož v pravou chvíli vstupuje další, magický rozměr.
Vydává nakladatelství Host, doporučená cena 299 Kč, naše cena 254 Kč.

O autorovi

Robin Sloan (nar. 1979, USA)
Vyrůstal nedaleko Detroitu a nyní dělí svůj čas mezi San Francisco a internet. Vystudoval ekonomii v Michiganu, na škole spoluzaložil literární časopis Oats. Mezi lety 2002 a 2012 pracoval v médiích (Poynter, Current TV a Twitter). Jeho prvním románem, který byl původně zpracován formou povídky, je bestseller Nonstop knihkupectví pana Penumbry (2012; česky Host 2013). E-knihu Ajax Penumbra 1969 (2013) napsal Sloan dodatečně jako „předmluvu“ k románu. Loni vydaný Kvásek je zatím jeho druhým románem.

kvasek book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin