Maarten ’t Hart: Osud tažných ptáků
Maarten ’t Hart: Osud tažných ptáků

Maarten ’t Hart: Osud tažných ptáků

Autobiografičnost své knihy holandský spisovatel Maarten ’t Hart nijak nezastírá.


Se svým hrdinou sdílí stejné křestní jméno, obor vysokoškolského studia (biologii) a zřejmě i mnohé další osobnostní rysy. Na necelých 230 knižních stránkách se mu přitom daří vylíčit Maartenovo dětství v zelinářství na samotě v pastvinách, kde si malý a pak dospívající chlapec vyvinul neobyčejnou senzitivitu pro dění v okolní přírodě, i jeho vědeckou dospělost. Rostliny a hlavně ptáky Maarten sleduje se stejným zaujetím, jako když náhodou a v utajení pozoruje u řeky mladé milence. Líčení přírody je ostatně něčím jako autorovou pečetí a na mnoha místech románu jeho jazyk přechází téměř v báseň v próze. Při čtení tak před očima úplně vidíte vznešené horské štíty, rákosí u řeky nebo krávy na rozlehlých pastvinách a cítíte na kůži jarní slunce. Tyhle pasáže přímo svádějí k tomu, aby se k nim čtenář či čtenářka opakovaně vraceli a užili si každé spisovatelovo pečlivě volené slovo (ve výborném překladu Lukáše Vítka).
Život hlavního hrdiny ovlivňuje několik neměnných motivů. Je to hlavně příroda, především ptáci, a věda, zrovna tak ale platonická dětská láska, komplikované vztahy se ženami, láska k matce, vzpomínky na strohého otce, přísná náboženská výchova a pak vzpoura proti víře v Boha, vlastní osamělost i klasická hudba. A také nutkavé vědomí vlastní smrtelnosti včetně pocitu, že zrovna klonování by mohlo být specifickou cestou k nesmrtelnosti. Přesto, že je kniha naladěna na melancholickou tóninu, nakonec stejně působí spíš jako dojemná oslava života. Jakkoliv může být pro osamělého člověka někdy těžký a jen těžko snesitelný, před Maartenem se jako východisko otevírá i možnost smířeného klidu. Jako když venku utichne vítr.
Vydává nakladatelství PROSTOR, doporučená cena 287 Kč, naše cena 230 Kč.

O autorovi

Maarten ’t Hart (1944, Maassluis)
Nizozemský spisovatel, vystudoval biologii na univerzitě v Leidenu, kterou také vyučoval, než se stal v osmdesátých letech spisovatelem na plný úvazek. Vyrůstal v přísné kalvinistické rodině a právě autobiografické prvky, kromě vášně pro klasickou hudbu a detailních popisů přírody, jsou jedním z význačných rysů jeho díla. Do češtiny byl přeložen jediný román Hněv celého světa (Karolinum 2001). Autor je originální tím, že ve své osobě spojuje modernistu (reprezentovaného jemnými psychologickými ponory), klasického vypravěče ve stylu Charlese Dickense a spisovatele každodenního okamžiku. Jeho knihy jsou překládány do mnoha evropských jazyků a popularitu získaly zejména v Německu.

osud taznych ptaku book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin