Monique Gray Smith: Příběh vážky
Monique Gray Smith: Příběh vážky

Monique Gray Smith: Příběh vážky

Je důležité vědět, kdo jsme, odkud pocházíme, kdo jsou naši předkové a kde leží naše kořeny.


Kdo to netuší, nepozná sám sebe a může v životě čelit potížím, se kterými je pro něj bez znalosti vlastní historie téměř nemožné si poradit. To je alespoň zkušenost kanadské dívenky Tilly.

Až když je Tilly při tom, jak její maminka čelí na ulici slovní agresi kolemjdoucího muže, začne svým příbuzným pokládat otázky. Ty spustí kaskádu objevů a otevřou to, co bylo dosud tabu. Zjistí, že je zčásti Skotka a zčásti indiánka z kmene Krí a Lakota. Čím hlouběji putuje po příběhu své rodiny, tím smutnější pravdu odkrývá o dějinách původních obyvatel Kanady. A to pro sebe i pro čtenáře. Jsou to dějiny plné traumat děděných z generace na generaci. Dějiny nucené asimilace, odebírání dětí z rodin, převýchovy v internátních školách nebo u pěstounů, dějiny vykořenění, ztráty rodného jazyka i kultury, víry, zvyků a rituálů. Výsledkem jsou lidské osudy utopené v drogách a alkoholu, jemuž se nevyhne ani Tilly. Svou jinakost, nízké sebevědomí i obtíže s navazováním přátelství zapíjí už jako dítě. V rámci protialkoholní léčby se pak musí naučit naslouchat lidem a sdílet s nimi příběhy. Na cestě jí pomáhají babička, přísná učitelka Murphyová i terapeutka Bea.

Vydává nakladatelství Portál, doporučená cena 299 Kč, naše cena 254 Kč.

O autorce

Monique Gray Smith je oceňovanou autorkou knih pro děti a dospívající čtenáře. Příběh vážky ale zaujme i starší čtenáře. Smith v knize nešetří autobiografickými prvky a právě v tom, jak fikci mísí se svou komplikovanou osobní zkušeností, spočívá největší síla její knížky. Poselství, že snaha poznat a respektovat, kdo skutečně jsme, nás může vyléčit, čtenáři snadno mohou vzít za své. A to nejen v případě, že jsou už teď fanoušky rodokmenů, krabic s vybledlými fotkami a rodinných historek, kterým se tak dobře daří, když jsme ochotní ztichnout a začít jim naslouchat.

kocour book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin