Foto: Wordpress.com
Dav Pilkey: Kapitán Bombarďák

Dav Pilkey: Kapitán Bombarďák

George a Harold jsou dva čtvrťáci, kteří mají talent na vymýšlení komiksů o superhrdinech. Ve svém útočišti v domku na stromě stvořili například Psího muže, Mluvící záchod Timmyho nebo Odvážnou kraví paní.


Jejich největší hvězdou ale zůstává Kapitán Bombarďák, neohrožený bojovník proti zlu oblečený jen do superhrdinské pláštěnky a ohromných spoďárů. Příběhy Kapitána Bombarďáka tajně rozmnožené na školní kopírce pak George a Harold prodávají spolužákům ze třídy po padesáti centech za kus. A k tomu ještě vyvádějí spoustu lumpáren a drsných legrácek, díky nimž se na Základní škole Jeroma Horwitze brzy stanou postrachem učitelského sboru. Není divu, že na ně má přísný a nerudný ředitel Krupp spadeno a čeká jen, až kluci udělají chybu. Jeho chvíle přijde při dlouho očekávaném fotbalovém zápasu, který George a Harold sérií zlomyslných kanadských žertíků úplně rozloží. Když už se zdá, že je má ředitel v hrsti, objeví se na scéně Kapitán Bombarďák a věci naberou doslova šílený spád.
První díl zábavné série autora a ilustrátora Dava Pilkeyho děti okouzlí drzým a poťouchlým humorem, s nímž oba hlavní hrdinové útočí na autority představované školou a jejím ředitelem i na stereotypní rituály, například když svými fórky během fotbalového zápasu znemožní roztleskávačky a poté i samotné fotbalisty. Není divu, že filmová verze Kapitána Bombarďáka aktuálně slaví velký úspěch v amerických kinech. Z knížky také přímo tryská autorova láska ke komiksovému žánru, s jehož pravidly si velice šikovně pohrává, přitom je ale také umně využívá jako výrazový prostředek, když klasické vyprávění náhle přejde do komiksu, aby se v další kapitole opět vrátilo ke své původní formě.

Vydává Baronet, doporučená maloobchodní cena: 179 Kč

 

O autorovi

Dav Pilkey (nar. 4. března 1966)
Na základní škole míval Dav Pilkey vždycky spoustu malérů kvůli svým vtípkům, legráckám, šprťouchlatům a kreslení komiksových příběhů. Ve druhé třídě vymyslel svého proslulého (nebo možná spíš nechvalně proslulého) hrdinu, KAPITÁNA BOMBARĎÁKA! Učitelé mu říkali: „Přestaň dělat hlouposti, mladý muži, protože nemůžeš strávit život kreslením komiksů.“ Dav naštěstí pro nás nikdy moc poslouchat neuměl! Jeho příběhy o Kapitánu Bombarďákovi se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků. Dav také napsal a ilustroval Dog Breath, vítěze ceny California Young Reader Medal, knihu The Paperboy, která získala Caldecottovu medaili, a také sérii Dumb Bunnies, jež získala ocenění IRA-CBC Children’s Choice Award. Malí čtenáři si také oblíbili jeho sérii o Nejmocnějším robotovi Rickyho Ricotty, kterou ilustroval Dan Santat. Dav žije se svou manželkou na ostrově na Pacifickém severozápadě. Nenechte si ujít Davovu webovou stránku plnou legrace www.pilkey.com.

bombardak book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin