Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy
Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy

Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy

Letos osmadvacátého října to bude sto let, co se s koncem první světové války rozpadla rakousko-uherská monarchie a vznikl společný stát Čechů a Slováků.


Za tu dobu zažila republika časy šťastné, méně šťastné i hodně temné. Prvních dvacet let byla vzorem demokracie a prosperity ve střední Evropě, aby se posléze stala nejdříve protektorátem pod nadvládou nacistického Německa a později sovětským satelitem. Vychovala své hrdiny, zrádce, génie i pitomce, přinesla světu například Švejka, Miloše Formana, bratry Čapky, Zátopka, Čáslavskou, kontaktní čočky i teroristy milovanou trhavinu semtex nebo rum vyráběný z brambor. Má být na co pyšná a také má z čeho se poučit, i když to v současné době občas vypadá, že spíš znevažujeme věci, na něž bychom měli být hrdí, a omlouváme ty, za něž bychom se měli stydět a už je nikdy nepřipustit.
Jestli hledáte publikaci, ze které by se vaše děti (cca od 10 let) dozvěděly něco o historii České, respektive Československé republiky, pak je nechte vydat se po stopách stoleté dámy. Bude to zábavná procházka, během níž se fakta podávají v lehce stravitelné, atraktivními ilustracemi doplněné formě. Knížka Lenky Pecharové je vlastně taková s nadhledem podaná kronika vybraných událostí let 1918–2018, jež velice umně kombinuje velké historické předěly se zdánlivými drobnostmi, které sice neobracely běh dějin, ale často měly na životy lidí značný vliv. Vedle informací o atentátu na Heydricha, únorovém převzetí moci komunisty či srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy se tu také kromě jiného dozvíte, kdy a kde byla u nás spuštěna první lanovka pro lyžaře, ve kterém roce přišel na trh tekutý prostředek na mytí nádobí Jar nebo jak vznikl slavný pochod Praha–Prčice.
Vydává nakladatelství Portál, doporučená cena 299 Kč, naše cena 269 Kč.

O autorce

Lenka Pecharová
Absolvovala FF UK Praha (historie – germanistika) a Pedagogickou fakultu ZČU Plzeň (učitelství – anglický jazyk), 18 let vyučuje na základní škole. Ve své tvorbě se zaměřuje na mezipředmětové vazby, v nakladatelství Portál vyšlo: Od blechy po slona, Počítáme s vitamíny, Po stopách Karla IV. Ve volném čase se věnuje práci s dětmi, hlavně v rámci letních táborů.

po stopach stolete damy book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin