Tomáš Němeček: Marie Terezie
Tomáš Němeček: Marie Terezie

Tomáš Němeček: Marie Terezie

V pouhých třiadvaceti letech zdědila po svém otci Karlu VI. celou habsburskou monarchii. Nebyla ale na vládnutí ani trochu připravena.


Měla prázdnou pokladnu a kolem sebe jako rádce staré váhavé šlechtice, kteří už moc nestíhali, co se v modernějších částech Evropy děje. Netrvalo to dlouho a na monarchii zaútočili nejdříve ze severu Prusové a později následovali Sasové, Bavoři a Francouzi. A aby toho na ni nebylo málo, těsně před napadením říše porodila mladá panovnice svého prvorozeného syna, takže nebyla fyzicky ani psychicky v úplně ideální kondici. Připadá vám to jako bezvýchodná situace? Jedna z nejpozoruhodnějších žen v dějinách ji zvládla. S milovaným manželem Františkem Štěpánem Lotrinským po boku dokázala ubránit většinu rozlehlé monarchie, porodit mu šestnáct dětí a ještě položit základy moderního evropského státu, v jehož budování poté pokračoval její syn Josef II., jeden z nejvýznamnějších osvícenských panovníků tehdejší Evropy.
My Češi nemáme Habsburky zrovna v lásce, na což tak trochu doplácí i Marie Terezie. Knížka právníka a novináře Tomáše Němečka doplněná vtipnými ilustracemi Tomáše Chluda vám ale velmi přístupnou formou ukáže, o jak důležitou a moudrou panovnici se ve skutečnosti jednalo. Byla to například právě Marie Terezie, která ve své monarchii zavedla povinnou školní docházku, uskutečnila první sčítání lidí a domů, díky čemuž máme dnes příjmení a adresy s číslem popisným. Zrovna tak se za její vlády skončilo s čarodějnickými procesy, zavedly se jednotné míry a váhy, do oběhu šly první papírové peníze, ustanovily se požární předpisy a začalo se s prvním očkováním. Všechna tato fakta dokáže Tomáš Němeček podat s lehkostí, nadhledem a v souvislostech a přitom vám odvypráví strhující osobní příběh téhle úžasné a silné ženy. Jeho knížku vycházející v povedené edici Mladé fronty Velikáni do kapsy se zájmem zhltnou starší děti, teenageři i dospělí čtenáři a každý si z ní přitom odnese něco trochu jiného a inspirativního.
Vydává Mladá fronta, doporučená cena 199 Kč, naše cena 159 Kč.

O autorovi

Tomáš Němeček (nar. 1973 v Opavě)
Vystudoval žurnalistiku a právo na Univerzitě Karlově, jako novinář působil v Respektu, Hospodářských novinách či Lidových novinách, je držitelem několika novinářských cen. Pro Mladou frontu připravil v rámci edice Velikáni do kapsy několik dílů o významných historických osobnostech, za ten o Boženě Němcové získal Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Marie terezie book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin