Klára Smolíková: Pozor, v knihovně je kocour!
Klára Smolíková: Pozor, v knihovně je kocour!

Klára Smolíková: Pozor, v knihovně je kocour!

Dějiny knih, knihtisku a knihovnictví se dají podat různě. Spisovatelka a scénáristka komiksových příběhů Klára Smolíková volí cestu plnou zábavy a dobrodružství.


Spolu s ilustrátorem Vojtěchem Šedou kombinují příběh dvou kamarádů, malého kluka Davida a jeho kocoura neboli kočičáka Koniáše, s komiksy o knihovnách a sbírkách knih a s krátkými poučnými medailonky lidí, kteří v oboru nechali hlubokou stopu. Možná se trochu inspirovali u velkého milovníka knihoven, argentinského spisovatele Jorgeho Luise Borgese, snad má David něco z Alenky v říši divů. Místo aby spadl do králičí nory nebo pronikl do světa za zrcadlem, ovšem Davida vcucne vlastní knihovna, v níž se snaží najít ztraceného kocoura. A protože jsou všechny knihovny propojené a umožňují hravě a bez omezení cestovat časem i prostorem, vydává se na cestu po dějinách písma, vzdělanosti a knih.
Během svého putování se hlavní hrdina seznamuje například s knihovnami pražského Strahovského kláštera a kláštera ve Vyšším Brodě, s Rožmberskou knihovnou, s Kosmovou kronikou, Ďáblovou biblí, s „biblí chudých“, která připomíná dnešní komiksy, i s tím, čemu se říká prvotisky. Dozvídá se, kdo to byl Jan Amos Komenský nebo Tomáš Garrigue Masaryk, jak vznikla knihovna v pražském Klementinu nebo co byl Americký klub dam U Halánků, kde dnes sídlí Náprstkovo muzeum. Setká se i s Braillovým dotykovým písmem nebo s příběhem, který stojí za vznikem audioknih. Přitom načerpá nejen mnoho informací, které se mohou dobře hodit při příští školní hodině literatury či dějepisu, ale také zjistí, jak vzácné dřív knihy bývaly. A že byly doby, kdy se zdály některé knihy dokonce tak nebezpečné, že se pálily.
Loňský rok byl ve znamení oslav vzniku samostatného Československa, letos se slaví právě sto let od zákona, který nařídil zřizování knihoven v regionech. Díky tomu dnes patříme ve světě mezi premianty v hustotě sítě knihoven na kilometr čtvereční. Knihovny jsou součást místního kulturního dědictví a Klára Smolíková s Vojtěchem Šedou našli čtivou cestu, jak tento klenot představit malým čtenářkám a čtenářům. Tím však nechceme říci, že by se měli útlé knížce vyhnout dospělí, právě naopak. Davidův příběh pobaví i je a rychlé opáčko z dějin literatury a historie rozhodně nemůže škodit.
Vydává nakladatelství Mladá fronta, doporučená cena 299 Kč, naše cena 239 Kč.

O autorce

Klára Smolíková (nar. 1974 v Praze)
Spisovatelka a scenáristka komiksových příběhů pro děti vystudovala na FF UK v Praze estetiku a teorii kultury. Přispívala do časopisů pro děti Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška a Čtyřlístek. Zaměřuje se na popularizaci vzdělávání, je autorkou řady metodických materiálů a učebnic. Ke svým knihám připravuje čtenářské workshopy, vede kurzy dalšího vzdělávání pro učitele a knihovníky. Scenáristicky se podílela na úspěšném seriálu Vynálezce Alva vysílaném v České televizi.

kocour book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin