Francis Spufford: Zlatý vrch
Francis Spufford: Zlatý vrch

Francis Spufford: Zlatý vrch

Světácký fešák Richard Smith přijíždí v polovině osmnáctého století do New Yorku. V kapse má směnku na tisíc liber šterlinků a v hlavě odvážný plán.


Oproti jeho rodnému Londýnu představuje tehdejší New York provinční díru s pouhými sedmi tisíci obyvatel, kde se neuživí ani jedno jediné divadlo, a dokonce i knihy tu jsou nedostatkovým zbožím. Vypadá to, že by pro sebejistého Richarda neměl být problém splnit úkol, kvůli kterému se vydal přes moře. Dostaví se tedy do kanceláře společnosti Lovell & Company na Zlatém vrchu a předloží Gregorymu Lovellovi směnku k proplacení. Tisíc liber šterlinků představuje v té době ohromné peníze a Lovellovi se do placení příliš nechce. Domluví se, že zatím směnku uloží do trezoru a počkají, až z Londýna připluje loď s potvrzením, že je směnka pravá. Richard tak bude mít dost času, aby blíž poznal newyorskou smetánku i Lovellovu krásnou a uštěpačnou dceru Tabitu. A brzy také zjistí, jak nebezpečné, brutální a intrikánské dokáže tohle rychle se rozvíjející město být.
Francis Spufford dokáže ve svém barvitém společenském románu velice sugestivně navodit atmosféru New Yorku, jak nejspíš vypadal před nějakými dvěma sty sedmdesáti lety. Do ní pak zasazuje napínavý příběh s tajemstvím, které celou dobu tušíme, ale dozvíme se je až na posledních stránkách knihy. Spufford nám představí okouzlujícího hlavního hrdinu, s nímž odhalujeme a prožíváme veškerou špínu, úklady a běsnění Nového Yorku, neprozradí nám ale o něm to nejdůležitější – proč vlastně všechno to nebezpečí podstupuje. Teprve když se onen důvod v závěru vynoří, uvědomíme si, že tahle kniha má ještě jedno velice důležité téma, jež se sice průběžně prolíná celým příběhem, ale my si jej zatím ve víru násilí, boje o moc a milostných pletek nestačili všimnout.

Vydává Vyšehrad, doporučená cena: 328 Kč, cena pro vás 279 Kč

O autorovi

Francis Spufford (nar. 1964 v Anglii)
Je uznávaným autorem pěti nebeletristických knih – Unapologetic: Why, despite Everything, Christianity Can Still Make Surprising Emotional Sense; Red Plenty; True Stories: And Other Essays; I May Be Some Time: Ice and the English Imagination; The Child That Books Built: A Life in Reading. Některé byly přeloženy do několika jazyků.
Zlatý vrch je jeho prvním románem, v němž se představil jako skvělý, vtipný, vytříbený vypravěč, který s mimořádnou fantazií dokáže vést čtenáře svým příběhem a neustále jej překvapuje nečekanými zvraty či atmosférou, v níž se odehrávají. Román získal tři literární ocenění – cenu Costa, Ondaatjeho cenu za nejlepší „genius loci“ v románu a cenu Desmonda Elliotta.
Francis Spufford je ženatý, má jedenáctiletou dceru a vyučuje psaní na Goldsmith College v Londýně.

Zlaty vrch book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin