Jan Vávra: Husité u Postoloprt
Jan Vávra: Husité u Postoloprt

Jan Vávra: Husité u Postoloprt

Dva kamarádi, Jan (jehož jméno se dozvíme až na konci knihy) a Karel, vyrůstají po první světové válce v Žatci, kde vedle sebe zpočátku docela poklidně žijí Češi a Němci.


To se však změní poté, co se v Německu dostává k moci Adolf Hitler a v Sudetech, kam patří i Žatec, se začínají hlásit ke slovu jeho obdivovatelé. Karel velice rychle zaujímá radikální protiněmecký postoj, Jan však mezi Němci rozlišuje ty, jimž popletla hlavu nacistická ideologie, a slušné lidi, kterým jsou stoupenci národního socialismu naopak protivní. Dost možná na tom má podíl i krásná, chladně působící Luisa, s níž se Jan seznámil na hodinách klavíru a moc se mu líbí. Na nějaký románek ale zrovna není doba. Situace v městečku i v celé republice se čím dál víc vyostřuje. Luisa se zasnoubí s mladým prominentem Sudetoněmecké strany a Jan hledá zapomnění na protestantsky asketickou Němku v náručí kyprých a náruživých slovanských děvčat. Také cesty obou kamarádů se rozdělí. Jan odjíždí studovat do Prahy a Karel se, znechucen českou politikou, vydává za vojenskou kariérou do Rumunska. Ani jednoho z nich nečekají dobré časy, to nejhorší má ale přijít, až se znovu potkají v prvních poválečných dnech.
V knize Jana Vávry se před vámi otevírá na třech lidských osudech ilustrovaná historie Československa od Masaryka po Gottwalda. Jako stěžejní bod příběhu zde přitom funguje jedna z nejodpornějších událostí poválečného období, kdy v Postoloprtech ležících kousek od Žatce vojáci Svobodovy armády spolu s obecním policajtem Bohuslavem Markem postříleli přes sedm stovek německých obyvatel. Autor skládá své vyprávění jako sled vybraných pasáží ze tří různých dokumentů týkajících se Jana, Karla a Luisy, přičemž je na závěr ještě vyšperkuje dvěma dalšími, věrohodně se tvářícími záznamy ze současnosti, jež může čtenář snadno pokládat za skutečné. Tenhle postup, kdy prostřednictvím fiktivních dokumentů líčíme události, jež se opravdu staly, na jedné straně posiluje silně autentickou atmosféru celého románu, na druhé straně však maličko rozbíjí plynulost děje a hlavně zpočátku si na něj budete chvíli zvykat.
Hlavní přínos knihy a důvod, proč bychom měli Husity u Postoloprt číst, však nespočívá v netradičním způsobu vyprávění nebo v zábavném pohrávání si s fikcí a realitou. Je jím schopnost autora podívat se kriticky na temné stránky naší minulosti a ukázat, jak rychle se dá rozdmýchat nenávist mezi národy i lidmi a jak snadno se pak napáchaná zvěrstva ospravedlňují nacionalistickými mýty a zkreslením historie.
Vydává nakladatelství Bourdon, doporučená cena 289 Kč, naše cena 217 Kč.

O autorovi

Jan Vávra (nar. 29. dubna 1954 v tehdejším Československu)
Vystudoval DAMU a do roku 1990 působil jako herec například v Divadle na Vinohradech nebo v Činoherním klubu. Zároveň v osmdesátých letech vydával s několika přáteli samizdatovou revue Prostor. Po pádu komunistického režimu začal pracovat jako novinář, byl šéfredaktorem týdeníku OF Fórum, Občanského deníku a komentátorem Lidových novin. Podílel se na vzniku TV NOVA, kde působil více než pět let jako šéf zpravodajství. Své televizní zkušenosti zúročil v knize Moc a nemoc televize Nova, ještě předtím ale jako svůj debut vydal román V krajině prorostlého bůčku. Husité u Postoloprt jsou zatím jeho třetí knihou.

husite u postoloprt book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin