Anne Sebba: Pařížanky
Anne Sebba: Pařížanky

Anne Sebba: Pařížanky

Na začátku července 1939 se nad Evropou stahují mraky, do vypuknutí druhé světové války zbývají dva měsíce.


Pařížská smetánka se tím nenechává vykolejit ze svého životního stylu a lady Mendlová pořádá ve svém nově zrekonstruovaném zámečku ve Versailles jeden z nejfantastičtějších surrealistických večírků, jaké se kdy na starém kontinentě konaly. Zanedlouho ale Hitler napadne Polsko, Francie vstoupí do války, je velice rychle poražena a rozdělena na okupovanou část včetně Paříže a na jižní a jihovýchodní část pod správou kolaborantského režimu řízeného maršálem Petainem z lázeňského městečka Vichy. Ani ne rok poté, co popíjely ve Versailles nejlepší šampaňské ze sklepů manželů Mendlových, se většina účastnic opulentního večírku musela popasovat s úplně novou situací. Některé se snažily odejít do zahraničí, jiné s okupanty spolupracovaly nebo to hrály na obě strany, další se zapojily do protinacistického odboje a začaly proti nacistům a kolaborantům bojovat.
Novinářka a spisovatelka Anne Sebba se rozhodla zmapovat především osudy žen, které měly v té době v Paříži něco společného s veřejným životem, s uměním, kulturou, politikou a dalšími oblastmi. Z jejich příběhů pak skládá velice složitý obraz života v okupované (a posléze osvobozené) metropoli ve vší jeho komplikovanosti a různorodosti. Sebba se spoléhá na věcný reportérský styl, nepouští se příliš do hodnotících autorských komentářů a nechává za sebe mluvit samotné události. Tenhle přístup se jí velice osvědčuje, když například přijde řeč na Edith Piaf, jež sice udržovala výborné vztahy s nacisty, kteří její písně milovali, na druhé straně ale pomohla několika kolegům židovského původu dostat se z okupovaného města.
Pro čtenáře z nefrankofonní oblasti bude možná chvílemi obtížné orientovat se v tak ohromném množství jmen, vztahů, souvislostí a detailů, takže se vyplatí mít po ruce třeba tablet nebo se obklopit dalšími knihami a skládat si souvislosti o jednotlivých osobnostech z dalších zdrojů. Pro zájemce o historii, umění a kulturu totiž může tato kniha představovat ohromný zdroj inspirace pro další bádání a poznávání. Zároveň však můžete jednotlivé mikropříběhy vnímat jako střípky, které dávají dohromady velice působivou mozaiku doby zahrnující velké oběti, odříkání, hrdinství i drobná strádání žen, jež historické okolnosti vrhly do nelehké situace. A přesto… Francouzky si i nadále malovaly rty…
Vydává nakladatelství Bourdon 8. března 2018 jako poctu ženám, doporučená cena 391 Kč, naše cena 293 Kč.

O autorce

Anne Sebba (nar. 1951 v Londýně)
Napsala devět kritikou velmi dobře hodnocených populárně-naučných knih o výjimečných ženách (kromě jiných i o matce Tereze). Její nejnovější biografie Wallis Simpsonové, vévodkyně z Windsoru, se stala bestsellerem v Británii, Austrálii i v USA. Annin objev nového archivu dopisů a deníků představil tento příběh v jiném světle a stal se základem dokumentárního pořadu pro Chanel 4. Podle její nové knihy Pařížanky už se připravuje několikadílné televizní drama.

parizanky book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin