František Kalenda: Zlomený král
František Kalenda: Zlomený král

František Kalenda: Zlomený král

To, že je na dvoře Karla IV. osobním lékařem královny Anny Falcké a malého kralevice Václava, přináší ctihodnému Siegfriedovi z Wölfelsdorfu sice jistou prestiž, ale v penězích se zrovna netopí.


Když už se zdá, že se na něj usmálo štěstí v podobě náklonnosti přebohaté pražské vdovy, kvůli Siegfriedovým povedeným přátelům z námluv nakonec sejde. A aby toho nebylo málo, poláme se král Karel kdesi v nehostinném kraji Železných hor tak ošklivě, že má smrt na jazyku. Siegfried tedy spolu s Buškem z Velhartic, dalšími rytíři a svým kumpánem a nově i samozvaným ochráncem Gabrielem z Yorku spěšně vyráží na lichnický hrad, aby budoucího nejmocnějšího panovníka křesťanské Evropy zachránil. Lesy jsou však plné nelítostných lapků a spiklenců, kteří udělají všechno pro to, aby král Karel vypustil v Železných horách duši. Řízením osudu je mezi nimi i dívka, jež pro Siegfrieda hodně znamenala a dosud znamená. Na královnina medikuse čekají mnohá nebezpečí, přičemž ostražitost jeho ozbrojeného strážce Gabriela povážlivě rozptylují alkohol a lehké děvy.
Zlomený král je prostředním dílem detektivní trilogie Františka Kalendy odehrávající se za doby Karla IV. Pro to, abyste si tuhle akční historickou krimi užili, ale nepotřebujete vlastně vůbec znát první díl Vraždy ve znamení hvězdy, protože z něj do Zlomeného krále přecházejí kromě reálných historických postav (Karel IV., Anna Falcká atd.) jen tři hlavní hrdinové, jejichž vztahy snadno pochopíte. Podobně jako ve Vraždách však i zde autor osvědčil schopnost v přesvědčivých dobových kulisách vyprávět napínavý, náležitě krvavý a drsný příběh, který se čte jedním dechem. A vůbec nezáleží na tom, že zranění popisovaná v knize ve skutečnosti Karel IV. neutrpěl v lese v Železných horách, ale na rytířském turnaji kdesi v Itálii a že jeho osobní lékař se nejmenoval Siegfried z Wölfelsdorfu, ale Havel ze Strahova. K atraktivitě knihy určitě přispívají i svižné a trefné dialogy, v nichž se František Kalenda nesnaží ani částečně kopírovat tehdejší mluvu, ale převádí repliky historických postav do víceméně současného jazyka, čímž je ještě víc přibližuje nám čtenářům.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 248 Kč, naše cen 211 Kč.

O autorovi

František Kalenda (* 1990)
Absolvoval obor kulturní antropologie na FHS UK, kde nyní působí jako doktorand. Jazykové znalosti a zahraniční stáže ho podněcují ke komentářům dění v Latinské Americe pro internetový Deník Referendum. Žije střídavě v Roztokách u Prahy a v zahraničí. Coby slibný mladý prozaik se profiluje jako autor knih zasazených zpravidla do vrcholného středověku a kladoucích důraz na každodennost a mentalitu onoho údajně „temného věku“. Debutoval románem Despota (2011) o intrikaření v byzantské říši čtrnáctého století. Za historickou detektivku Ordál (Vyšehrad 2012) z časů tatarských nájezdů do východní Evropy byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. Prózou Pes, kocour a sirotek (Vyšehrad/Meander 2016), která s autorovým neutuchajícím vtipem sleduje pozoruhodné putování nesourodé trojice až na kraj středověkého křesťanského světa, se poprvé představil i dětským čtenářům.

Zlomeny kral book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin