Amor Towles: Gentleman v Moskvě
Amor Towles: Gentleman v Moskvě

Amor Towles: Gentleman v Moskvě

Píše se začátek dvacátých let minulého století, bolševici právě vyhráli občanskou válku a většina ruské šlechty prchla za hranice, skončila v gulagu nebo stanula před popravčí četou.


Hrabě Rostov je však v tomto ohledu výjimkou. Díky tomu, že se před lety přihlásil k odvážné básni útočící na carský režim, získal pověst revolucionáře a komunistický režim ho zatím nechává na pokoji. Poté, co mu sebrali rodinné panství v Nižném Novgorodu, uchýlil se hrabě do luxusního apartmánu nejlepšího moskevského hotelu Metropol, kde jako správný gentleman už čtvrtý rok tráví čas četbou vybrané literatury, přemýšlením, diskusemi s hotelovými hosty a vysedáváním v těch nejlepších restauracích. Netrvá to však dlouho a Rostov stejně skončí před bolševickým tribunálem a po krku mu jde obávaný žalobce Andrej Vyšinskij. Hrabě naštěstí vyvázne s domácím vězením, což znamená, že nesmí opustit hotel a také jej z pohodlného apartmá přestěhují do miniaturního kamrlíku v podkroví. A to ještě hrabě neví, že nakonec v hotelu Metropol stráví přes třicet let a potká tam nejdůležitější lidi svého života.
Pokud bychom měli román Amora Towlese charakterizovat jedním slovem, pak by znělo ELEGANTNÍ. Toto označení bezesporu sedí na dokonalého šlechtice Alexandra Rostova, jehož vybrané chování a úžasný vkus, co se jídla a pití týče, zcela kontrastují s buranskými představiteli nového pořádku. Stejně elegantní je však i způsob, jak autor suverénně kombinuje dobrodružné, milostné, tragické i srdceryvné momenty do jednotného vypravěčského stylu, jenž nikdy neztrácí nadhled. Zároveň je nutno smeknout před množstvím detailů z historie, zeměpisu, gastronomie i dějin literatury, jež Towles dokázal nastudovat a následně prodat ve svém románu. Pokud jste si představu o ruské šlechtě udělali z děl Čechova, Puškina, Lermontova či Gončarova, pak Towlesův hrabě Rostov staví tento archetyp „zbytečného člověka“ úplně na hlavu. S hrdostí, šarmem a klidem čelí stalinské době, v níž se snaží alespoň v rámci svých možností přispět k tomu, aby byl svět přece jen o něco lepší.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 388 Kč, naše cena 330 Kč.

O autorovi

Amor Towles (nar. 1964, Boston)

Než se vrhl na literární dráhu, strávil více než dvacet let na vysoké manažerské pozici v investiční firmě na Wall Street. Neustálé cestování po celém světě za klienty mu poskytlo tolik potřebnou inspiraci a zkušenosti. Na svém kontě má zatím dva romány, které vyvolaly ve světě ohromný čtenářský ohlas. Pravidla zdvořilosti (Rules of Civility) vyšla poprvé v roce 2011 a záhy se objevila na předních příčkách žebříčků bestsellerů prestižních amerických listů New York Times či Los Angeles Times. Deník Wall Street Journal a magazín Atlantic dokonce Towlesův román označily za nejlepší knihu roku 2011. Towlesův druhý román, Gentleman v Moskvě (A Gentleman in Moscow), měl v době svého vydání v Čechách na svém kontě v zahraničí již přes milion prodaných výtisků.

gentleman v moskve book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin