Martha Hall Kelly: Dívky beze jména
Martha Hall Kelly: Dívky beze jména

Martha Hall Kelly: Dívky beze jména

Co mohou mít společného Caroline, bývalá herečka z nejlepší newyorské rodiny, která vyměnila Broadway za práci v charitě, mladičká polská skautka Kasia a Herta, studentka medicíny z Düsseldorfu?


Až do 1. září 1939 vlastně nic. Potom ale Hitler napadne Polsko a rozpoutá se druhá světová válka. Caroline pomáhá lidem z Evropy, kteří utíkají před nacisty, a zároveň podléhá šarmu krásného a zábavného herce Paula Rodierra. Středoškolačka Kasia se spolu se svou nejlepší kamarádkou a spolužákem, do něhož je zamilovaná, zapojí do odboje a pomáhá pronásledovaným polským Židům. Herta se zatím v Düsseldorfu ze všech sil snaží uživit sebe, nemocného otce i matku s mizivými příjmy. Když se jí podaří získat místo lékařky v ženském převýchovném táboře v Ravensbrücku, má pocit, že se na ni konečně usmálo štěstí. Potom ji ale během první služby přinutí smrtící injekcí popravovat vybrané vězeňkyně a Herta se chystá z tábora odejít. Ve stejné době jí však umírá otec a mladá lékařka nakonec v Ravensbrücku zůstane, aby mohla finančně podporovat ovdovělou matku. To už do tábora míří Kasia i se svou matkou a sestrou Zuzannou, které sice s protifašistickou činností neměly nic společného, ale byly zatčeny spolu s mladými odbojáři. Nebude to dlouho trvat a Kasia s Hertou se potkají za okolností tak hrůzných, že jejich následky bude Caroline v Americe pracně napravovat ještě třináct let po válce.
Skvěle napsaný román, u něhož lze jen těžko uvěřit, že se jedná o autorčin debut, vychází z životních příběhů americké filantropky Caroline Ferridayové, nacistické lékařky z Ravensbrücku Herty Oberheuserové a volněji také z osudu polské novinářky a oběti pokusů na lidech Niny Ivanské. Právě jí se podařilo z tábora propašovat zprávu o hrůzách, jež na vězeňkyních páchali tamní lékaři, a dostat Oberheuserovou před porotu norimberského procesu. Americká spisovatelka Martha Hall Kelly však netvořila literaturu faktu, naopak dokázala na základě reálných událostí vystavět nesmírně působivou mozaiku fiktivních příběhů, v nichž s obdivuhodnou vypravěčskou bravurou přesně dávkuje momenty krutosti, hrůzy, zmaru, ale i naděje, lásky, soucitu, odvahy a nakonec i smíření. Její román se možná v některých pasážích ani po třiasedmdesáti letech od konce války nečte lehce, ale můžete si být jistí, že se od něj nebudete moci odtrhnout. Takhle silných příběhů se v současné světové literatuře mnoho nevyskytuje.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 398 Kč, naše cena 338 Kč.

O autorce

Martha Hall Kelly (nar. v Miltonu, stát Massachusetts, USA)
Pracovala jako copywriterka v newyorských reklamkách, vychovala s manželem tři děti a potom náhodou našla v jednom časopise článek o úžasných šeřících v zahradě Caroline Ferridayové, polozapomenuté filantropky, jež se po válce starala o několik polských vězeňkyň z koncentračního tábora Ravensbrück. Po mnoha letech důkladného studia historických pramenů napsala svůj ohromující literární debut Dívky beze jména (Liliac Girls), kterého se již po celém světě prodalo více než milion výtisků. Aktuálně pracuje na další knize, jejíž děj Dívkám beze jména předchází.

Divky beze jmena book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin