Anna Bauerová: César a gladiátor
Anna Bauerová: César a gladiátor

Anna Bauerová: César a gladiátor

Mladý Marcus Aurelius má před sebou skvělou budoucnost.


Zatím si sice užívá s krásnou a smyslnou patricijkou Jalií, ale zanedlouho se ožení s dcerou současného vládce Říma Antonia Pia a po jeho smrti usedne na trůn. Aby si získal přízeň obyvatel hraniční provincie Horní Panonie, nechá se v bývalém středisku Druidů Poetoviu zasvětit do kultu slunečního boha Mithra. Během mystického obřadu v podzemních jeskyních má vidění, v němž se mu zjevuje nádherná dívka se smaragdově zelenýma očima. Budoucí císař se beznadějně a navždy zamiloval. Milenka Jalia už nemá šanci a také vztah s manželkou Faustinou bude pro Marca spíše formální záležitostí, i když z něho vzejdou děti. Nedlouho po Marcově svatbě umírá Antonius Pius a on se ujímá vlády. Zároveň ale musí čelit vůbec největšímu ataku barbarů ze severu, jaký kdy římské impérium zažilo. V době, kdy se potýká s markomanským králem Vadomarem, jemuž se podařilo sjednotit i další germánské kmeny, netuší, že Vadomarovi vyrůstá v jeho rodném Boiohemu (dnešní Čechy) nádherná dcerka s nadpřirozenými schopnostmi a smaragdově zelenýma očima.
Kunsthistorička a spisovatelka Anna Bauerová byla asi první, kdo začal v současné české literatuře obšírněji zpracovávat téma střetávání se Keltů a Římanů ve střední Evropě, zvlášť pak na našem území. Její obsáhlá historická freska César a gladiátor vznikla spojením a přepracováním tří novel, takže je vyprávěna z pohledu hned několika postav. Vtáhne vás do doby markomanských válek za vlády Marca Aurelia a do časů, jež následovaly po jeho smrti. Tehdy se na trůn vyšvihl Marcův syn Commodus, pohledný a krutý intrikán se zálibou v gladiátorských hrách. Prostřednictvím osudů krásné markomanské věštkyně Lugiony, obou imperátorů, jejich rodin, přátel i soků rozehrává Anna Bauerová časově i místně rozmáchlý příběh plný lásky, zrady, smrti, úkladů a intrik. Kromě nesporných literárních kvalit knihy je však nutné ocenit také preciznost, s jakou autorka dokáže vylíčit tehdejší společnost, a znalost dobových reálií, kterou nenásilně dokáže předat čtenáři. Jestli dáváte přednost rozmáchlým historickým plátnům před jednoduchými črtami, bude se vám César a gladiátor líbit.
Vydává nakladatelství Šulc-Švarc, doporučená cena 449 Kč, naše cena 359 Kč (klikněte níže na tlačítko Koupit knihu se slevou a do objednávky zadejte slevový kód: LÉTO18).

O autorce

Anna Bauerová (nar. 1929 v Československu)
Kunsthistorička a spisovatelka, věnovala se správě památek a muzejních fondů ve Středočeském kraji, připravila řadu výstav i stálých expozic, autorka publikací o umění a historii a historických románů z keltské a římské doby. V nakladatelství Šulc-Švarc vydala knihu o jménech Tisíc jmen v kalendáři, tisíciletou historickou epopej Boiohema Srdce v kamenném kruhu, Železný meč a zlatá ratolest a Věčné návraty, keltské romány Zlatý kůň dcery bohů, Sluneční cesta bójských králů, Strážci zlatých kopí, Královna havranů a Císař gladiátorů a v neposlední řadě román Stradona, který se odehrává na území Čech i v Římě v posledních dvaceti letech před změnou letopočtu. Nakladatelství vydalo v roce 2013 její román Válka vlků.

cesar gladiator book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin