Sana Krasikovová: Patrioti
Sana Krasikovová: Patrioti

Sana Krasikovová: Patrioti

 

Amerika se ve třicátých letech minulého století potýká s hospodářskou krizí a mladá, sociálně cítící a pohledná Florence má pocit, že větší štěstí na ni čeká v zemi jejích předků, komunistickém Sovětském svazu.


Kromě snů o spravedlivé společnosti ji tam táhne i láska k fešnému sovětskému inženýrovi, s nímž prožila milostný románek, když se ve Státech starala o obchodní delegaci sovětských odborníků. Nasedne tedy v New Yorku na zaoceánskou loď a vydá se do země, o které má pouze hodně zkreslené informace. Už první střet se skutečností je pro Florence civilizačním šokem. Jenže tvrdohlavá dívka se místo toho, aby nasedla na první spoj a vrátila se domů do Brooklynu, rozhodne v bolševické zemi zůstat a najít si tu práci a přátele. Zanedlouho ji stalinistický režim cíleně připraví o pas a při pokusu zajít na americkou ambasádu a zařídit si nový, Florence zjistí, že ji tam bez amerického dokladu totožnosti nikdo nepustí. Ocitá se v pasti, vydána na pospas nemilosrdnému režimu, který s oblibou likviduje vlastní občany.
Vynikající román jedné z nejtalentovanějších současných amerických spisovatelek Sany Krasikovové se odehrává v rozmezí sedmi dekád a zaměřuje se na několik generací jedné emigrantské rodiny, jež z Ruska utíká a zase se tam vrací. Ve středu vyprávění stojí především silný a tragický příběh Florencina přežívání ve stalinistickém, politickými procesy sužovaném Sovětském svazu. Ten pak výborně doplňuje paralelně vyprávěná dějová linka jejího syna zahrnující složité dětství v komunistickém dětském domově i komplikovaný návrat do současného Ruska, kde se Julian pokouší dělat v podmínkách divokého kapitalismu byznys. Krasikovová dokáže v obou případech vystavět velice silné a vzájemně se prolínající osobní příběhy a zasadit je do autenticky působící atmosféry. Pomáhá jí v tom, že se může opřít o výbornou znalost dobových reálií, kulturních zvyklostí i mentality lidí žijících v zemích bývalého Sovětského svazu. Narodila se na Ukrajině a vyrůstala střídavě v Gruzii a New Yorku, takže dokáže ve svém díle zdařile kombinovat východní melancholii se západním racionalismem a orientací na byznys. Pro všechny, kteří chtějí hlouběji porozumět tomu, co se v posledních sto letech dělo a stále děje na území bývalého Sovětského svazu, není v současné světové literatuře mnoho lepších zdrojů.Vydává nakladatelství Bourdon, doporučená cena 468 Kč, naše cena 299 Kč.

O autorce

Sana Krasikovová (nar. 1979, Ukrajina)
debutovala povídkovou sbírkou o emigrantech ze zhrouceného Sovětského svazu nazvanou One More Year (2008), kterážto kniha se dostala do finále literární ceny Hemingway Foundation / PEN Award a ceny Young Lions Fiction Award Veřejné knihovny v New Yorku a získala ocenění 5 Under 35 nadace National Book Foundation či Cenu Samiho Rohra za židovskou literaturu. Její prózy se objevily mimo jiné v časopisech The New Yorker a The Atlantic. Krasikovová se narodila na Ukrajině a vyrostla v bývalé Gruzínské sovětské socialistické republice a v New Yorku, kde v současnosti žije s manželem a dvěma dětmi.

 

patrioti book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin