Foto: Nordisk Film
6 věcí, podle kterých poznáte severskou detektivku

6 věcí, podle kterých poznáte severskou detektivku

Vydání románu Muži, kteří nenávidí ženy, prvního dílu detektivní trilogie Milénium v té době již mrtvého novináře a spisovatele Stiega Larssona, odstartovalo před třinácti lety lavinu temných příběhů, pro které se vžilo označení severské krimi. Vybrali jsme pro vás pár atributů, jež jsou pro tenhle žánr, v posledním desetiletí tak úspěšný, typické.


Detektiv, který se rád napije

Sklenička s kapkou něčeho ostřejšího, nebo raději rovnou celá láhev tvoří vedle odznaku a zbraně neodmyslitelnou součást výbavy správného severského poldy.

Temné rituály
Dáni, Švédové či Norové patří mezi nejslušnější a nejtolerantnější národy světa, v kriminálních příbězích se ale mění ve vyznavače nejrůznějších pohanských kultů vyžívajících se v bizarních krvavých rituálech.

Hnusné počasí
V tomto případě nemusejí skandinávští spisovatelé ani moc pracovat s obrazotvorností, obvykle jim stačí podívat se z okna a popsat, jak je zrovna venku. Jen těch pár slunečných dnů, kdy je v létě hezky, prostě vynechají.

Hlavní hrdina s rozpadlou rodinou
Na světě určitě existuje spousta policistů, investigativních novinářů či soudců žijících v harmonickém rodinném prostředí, v severských detektivkách je ale nehledejte.

Prohnilé firmy a státní instituce
Co na tom, že se všechny čtyři severské země (Dánsko, Švédsko, Norsko i Finsko) dlouhodobě drží v první desítce států s nejnižší mírou korupce. V tamních detektivkách jsou jí velké firmy i státní aparát doslova prolezlé.

Staré a vážené rody s temnou minulostí
Jakmile vstoupí do děje nějaká hodně bohatá a vážená rodina se slavnou a dlouhou historií, můžete si být jistí, že dříve nebo později se na ni provalí něco hodně ošklivého.

 


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin