Suzanne Rindellová: Ta druhá zapisovatelka
Suzanne Rindellová: Ta druhá zapisovatelka

Suzanne Rindellová: Ta druhá zapisovatelka

Mladá stenotypistka Rose pracuje na jednom manhattanském policejním okrsku, kde musí poslouchat a zapisovat strašlivá přiznání násilníků a vrahů. Vyrovnává se s tím ale překvapivě snadno.


Svou práci bere jako poslání a zároveň jako možnost, jak se ve dvacátých letech minulého století realizovat jinak než jako prodavačka či švadlena. Život puritánsky smýšlející Rose stavící na pevných morálních zásadách se však brzy převrátí naruby s příchodem oslnivé a světácké kolegyně Odalie. Obě mladé ženy se rychle spřátelí. Odalie představí Rose rozmařilý svět tajných barů (jsme v době prohibice), v nichž se tančí charleston, bohémské společnosti a nezávazných sexuálních vztahů. Rose se přestěhuje k Odalii do hotelu a začne být svou krásnou kamarádkou, střídající partnery na jednu noc jako na běžícím pásu, doslova posedlá. Kromě toho, že se snaží vyřešit, jakého druhu vlastně její láska k Odalii je, se propadá do stále složitější a nebezpečnější sítě vztahů propletených okolo její přítelkyně. Je vztahem k Odalii tak pohlcena, že si ani nestihne všimnout, jak moc se sama změnila a co všechno jí kvůli tomu hrozí.
Suzanne Rindellová vás svým románem přenese do okouzlujícího období jazzového věku, který v literatuře proslavil především Fitzgeraldův Velký Gatsby, jehož také sama Rindellová uvádí jako inspiraci pro své psaní. V těchto půvabných kulisách však rozehrává umně vystavěné a pečlivě vygradované psychologické kriminální drama, v němž se hlavní hrdinka od poblouznění okouzlující kolegyní dostává až k patologické závislosti na ní, aby nakonec podstoupila boj o nalezení vlastní identity. Ke cti debutující autorce navíc slouží, že to vše podává velice čtivou a přístupnou formou, aniž přitom sklouzne k prvoplánovým klišé a zjednodušujícím vysvětlením, například ohledně sexuální orientace hlavní hrdinky. Ta druhá zapisovatelka je románem, který vám během čtení nechává prostor k přemýšlení a vytvoření si vlastního názoru, aby vás na závěr překvapil zjištěním, že všechno je ještě úplně jinak, než jste předpokládali.
Vydává JOTA, doporučená maloobchodní cena: 378 Kč

O autorce

Suzanne Rindellová
Studuje na Riceově univerzitě postgraduálně americkou moderní literaturu. Právě zájem o dílo F. S. Fitzgeralda a dobu, v níž se jeho příběhy odehrávají, se stal jedním z inspiračních zdrojů jejího debutového románu Ta druhá zapisovatelka. Žije v New Yorku.

tadruhazapisovatelka book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin