Adrian McKinty: Mrazivá hlubina
Adrian McKinty: Mrazivá hlubina

Adrian McKinty: Mrazivá hlubina

Mladý seržant Sean Duffy začíná pracovat na detektivním oddělení jednoho belfastského okrsku zrovna v době, kdy je celé město v jednom ohni.


Každý den tady zuří potyčky mezi republikány a unionisty, navíc ještě ve věznici Maze zrovna umírá po dlouhé hladovce Bobby Sands, prominentní člen IRA, což vyvolá další vlnu násilných demonstrací proti vládě Margaret Thatcherové. Být detektivem v Belfastu v časech, kdy město ovládají navzájem si konkurující polovojenské bojůvky a kriminální gangy a kdy IRA vyplácí odměny za mrtvé policajty, je vážně drsné. Ještě než se Sean vůbec vydá do práce, musí každý den zkontrolovat podvozek auta, jestli pod ním nemá bombu, když jede někoho vyslechnout do západní části, vyráží jedině v opancéřovaném Land Roveru s partou po zuby ozbrojených kolegů. A do toho všeho je ve vraku auta nedaleko hlavní cesty nalezen zastřelený mladý muž s uříznutou pravou rukou pohozenou vedle těla. Během pitvy se zjistí, že ruka patří někomu jinému než oběti a že mladý muž má v konečníku zastrčenou notovou partituru s částí Pucciniho Bohémy. Sean se pouští do pátrání, v rámci něhož brzy přibudou další oběti. Je to všechno dílo sériového vraha homosexuálů, nebo se někdo snaží tímhle hrůzným divadlem zakrýt pravý důvod vražd?
Čím víc překážek a slepých uliček dokážou spisovatelé detektivek svým hrdinům připravit, tím lépe. Autor Mrazivé hlubiny Adrian McKinty to moc dobře ví, a tak svému Seanu Duffymu pořádně naložil už v prvním svazku úspěšné detektivní série. Nechá ho jako katolíka bydlet v protestantské čtvrti, zavede jej mezi špičky IRA i do jejího politického křídla Sinn Féin, stejně jako mezi brutální gangstery obchodující s heroinem a navrch mu ještě nadělí komplikovaný milostný vztah připomínající horskou dráhu. McKintyho příběh se opírá o zajímavé, nesmírně autentické postavy, sympatického hlavního hrdinu a chytře vymyšlenou a vygradovanou zápletku. K tomu pak navíc přidává přesné vystižení dusné atmosféry Belfastu na začátku osmdesátých let, kdy to nějaký čas vypadalo, že tohle město už nemá vůbec žádnou naději, že by jeho obyvatelé ještě někdy vedli klidnější život. Adrian McKinty tak vlastně Mrazivou hlubinou vzdává hold oněm statečným mužům ze všech belfastských policejních okrsků, kteří i v téhle strašné době nepřestali ze všech sil bojovat za to, aby alespoň některé zločiny nezůstaly nepotrestány.

Vydává Vyšehrad, doporučená cena: 298 Kč, cena pro vás 253 Kč

O autorovi

Adrian McKinty (narozen v roce 1968 v Belfastu)
Patří mezi nejúspěšnější a nejoceňovanější irské autory detektivek posledních několika desetiletí. Kvalitu jeho románové tvorby dokazují i významné literární ceny, jež za svá díla získal. McKinty je mimo jiné dvojnásobným držitelem ceny Ned Kelly Award, udělované každoročně za nejlepší počin na poli detektivek, či prestižního amerického ocenění Edgar Allan Poe Award. Za román Mrazivá hlubina získal v roce 2013 cenu Spinetingler Award. Za vysokou čtenářskou oblibou jeho děl stojí zejména přitažlivost jeho literárního stylu, v němž je napínavý a strhující příběh okořeněn suchým, leckdy až sarkastickým humorem hlavního hrdiny. Právě tato kombinace mu ve slavném britském deníku The Times vynesla přirovnání k Raymondu Chandlerovi, nesmrtelné legendě detektivního žánru. Adrian McKinty pochází z Belfastu. Po přestěhování do Anglie studoval práva na University of Warwick v Coventry a politologii a filozofii na univerzitě v Oxfordu. Od roku 2008 žije se svou ženou a dvěma dětmi v australském Melbourne.

Mraziva hlubina book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin