Malcom Mackay: Náhlý návrat násilí
Malcom Mackay: Náhlý návrat násilí

Malcom Mackay: Náhlý návrat násilí

Oba se dali dohromady s nesprávnými lidmi a skončili kvůli tomu jednoho večera na odlehlém místě ve společném hrobě.


Kenny McBride práskal policajtům na svého gangsterského šéfa Petera Jamiesona, Richard Hardy pro změnu dělal účetnictví Shugu Francisovi, který jde Jamiesonovi po krku a snaží se zaujmout jeho místo. Dvojnásobná poprava roztáčí vír výhrůžek, intrik a násilí, jenž do sebe postupně vtahuje čím dál víc lidí a uprostřed něhož si nikdo nemůže být jistý, že se dožije příštího dne. A když se z něho někdo pokusí vystoupit jako zabiják Calum, ohrozí tím své nejbližší. Situace se ještě víc komplikuje, když se do souboje o vládu nad glasgowským podsvětím zapojí ještě třetí velký hráč. Prohnaný a nelítostný starý jezevec Alex MacArthur, u něhož si můžete být jistí, že vás podrazí, jakmile k tomu dostane sebemenší šanci. Po celé téhle rozhádané partě pak jde inspektor Michael Fisher, který v policejním sboru pomalu ztrácí reputaci a potřeboval by dostat za katr nějakou pořádně velkou rybu.
Závěrečný díl úspěšné glasgowské trilogie Malcoma Mackaye má stejně jako předchozí dva romány, Nezbytná smrt Lewise Wintera a Jak se loučí střelec, velice přímočarý styl připomínající filmové vyprávění. Autor používá krátké, úderné věty, úsporné dialogy a stručné popisy, v psychologii či duševních pochodech svých hrdinů se zbytečně nepitvá. Mackayův styl je však rafinovanější, než by se na první pohled mohlo zdát. Tím, že román prakticky nemá hlavního hrdinu, může vypravěč přenášet pozornost na libovolnou postavu a líčit děj z její perspektivy. Připomíná to vlastně šachovou partii, na niž se každou chvíli díváte z pohledu jiné figurky. Velice snadno se vám tak třeba v úvodu knihy stane, že v jedné kapitole prožíváte poslední chvilky s nevinnou obětí a o pár kapitol dál už málem držíte palce nájemnému zabijákovi, který popravu vykonal, aby se mu podařilo zmizet svým šéfům a začít jinde nový život. Nejspíš právě za tenhle originální způsob vyprávění získala kniha Malcoma Mackaye ve Skotsku cenu za nejlepší krimiromán roku.
Vydává nakladatelství Panteon, doporučená cena 269 Kč.

O autorovi

Malcolm Mackay (nar. 1. září 1983 ve Stornoway na skotském ostrově Lewis)
Zatímco mnozí autoři sní o úniku do odlehlých míst, Mackay se na takovém místě narodil a stále tam i žije. Díky jeho „glasgowské trilogii“ o něm kritici na ostrovech píší jako o největším literárním talentu britské krimi posledních dekád.

nahly navrat nasili book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin