Daniel Petr: Sestra smrt
Daniel Petr: Sestra smrt

Daniel Petr: Sestra smrt

Ústecká kriminálka má plné ruce práce s vyšetřováním údajné šestinásobné vraždy pacientů, jíž se měla dopustit jedna starší sestra na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Rumburku. A do toho ještě na oddělení přijde anonymní udání, že vraždou bylo i dva roky staré úmrtí šatnářky z místního plaveckého stadionu Boženy Boučkové. Většina kolegů by se na nepodepsaný dopis vykašlala, Václav Rákos se ale na vlastní pěst pouští do akce. Místo aby si užíval volno, sbalí syna Martina a vyráží do Českého Švýcarska. Tady se ubytuje ve zchátralém penzionu, Martina svěří na hlídání majiteli a zahajuje pátrání. Netrvá to dlouho a objeví se další vražda a zmizí mladá žena, která je náhodou dcerou podezřelé sestry. Otisky prstů nalezené na místě činu patří válečnému zločinci Miloši Bjelejovi, jenž se ve zdejší drsné a odlehlé krajině schoval před haagským tribunálem. Má to však jeden háček. Bjelej už má být několik let po smrti. Našli ho v zimě zmrzlého u cesty a v rumburské nemocnici vystavili lékaři na jeho jméno pitevní protokol. Rákos se tím ale nenechá odradit a pouští se do vyšetřování, během něhož bude muset rozplést mnohem složitější pavučinu vztahů, než si dokázal představit, a zaplatit mnohem vyšší cenu, než mu bude příjemné.
Kniha Daniela Petra připomíná ze všeho nejvíc severskou krimi, i když se neodehrává někde ve Skandinávii, ale pouze na severu Čech, na pomezí Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku.


V kulisách drsné a řídce osídlené krajiny se rozbíhá šikovně zapletený a napínavý příběh, jehož stopy nás nakonec dovedou až na Balkán. Zlo spáchané během války v Jugoslávii si vybírá svou daň o dvacet let později a o tisíc kilometrů dál. Detektivní linie však není to jediné, co vás na Sestře smrti upoutá. Za zmínku totiž stojí i další rovina, v rámci níž autor do detektivního rámce přidává komplikovanější společenská témata vyrovnávání se s komunistickou minulostí, pokřivené vztahy v rodině a hledání důstojného místa v životě v podmínkách jednoho z nejchudších a nejzanedbanějších regionů v Česku. I v tomto ohledu má tedy Petrova kniha blízko k severské tradici, jež se vyznačuje kromě jiného právě schopností zasadit příběh do autentického sociálního kontextu.
Vydává nakladatelství Host, doporučená cena 329, naše cena 280 Kč

O autorovi

Daniel Petr (nar. 1975)
Publikoval v revui Pandora, Psím víně, v edici Tvary mu vyšla próza Kurt. Je spoluautorem divadelního textu Unser Zimmer / Náš pokoj realizovaného v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v Drážďanech. V roce 2005 vydal v CKK sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem prózu Příběh z České mládeže, v roce 2012 v Akcentu Třebíč román Díra.

sestra smrt book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin