Adrian McKinty: Slyším sirény v ulicích
Adrian McKinty: Slyším sirény v ulicích

Adrian McKinty: Slyším sirény v ulicích

Inspektor Sean Duffy se vrací do práce a hned ho čeká hrůzný nález ve staré opuštěné továrně. Kufr s torzem těla bez hlavy a končetin tady někdo pohodil mezi odpadky.


Vypátrat vraha nebude vůbec jednoduché, protože v Severním Irsku 80. let minulého století se s policajty nikdo nechce bavit a IRA i jiné militantní skupiny za sebou nechávají mrtvé jako na běžícím pásu. Lidé mají strach a zároveň i vztek. Kdo může, kouká odsud rychle vypadnout, což je také případ Duffyho holky. Jenže Sean má pocit, že jeho místo je právě tady, v okolí Belfastu, ačkoli hrozí, že každou chvíli schytá kulku nebo ho v autě sejme nastražená bomba. Vyšetřování zavede mladého inspektora do různých prostředí. Do velké firmy, jejíž majitel se tváří jako zachránce místních nezaměstnaných, mezi zchudlou aristokracii a také na venkov, kde si místní policajti raději přihnou, než aby honili zločince. Spolu s pátráním po vrahovi a snahou zachránit si vlastní kůži tady Sean ještě musí řešit problémy se sousedskou domobranu, která všechno své životní zoufalství obrátí proti ženě tmavé pleti.
Adrian McKinty umí skvěle vystavět napínavý příběh se silnými a zajímavými postavami. Navíc také suverénně a barvitě vykresluje prostředí, v němž se děj odehrává a jež ho dost výrazně ovlivňuje. Lidské osudy se tu kříží s vyhrocenou politickou situací a všichni se snaží hlavně přežít. S dodržováním zákonů si tu nikdo moc neláme hlavu a skoro každý něco skrývá. Dopátrat se pravdy je proto složité, jenže každý zločinec po sobě nakonec stejně zanechá stopu. A Sean Duffy, nesmlouvavý chlápek v džínách a martenskách se po ní vydá s buldočí vytrvalostí. Nejde mu přitom jenom o vyřešení případu, ale také chce svou rodnou zem vidět lepší a mírumilovnější.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena: 298 Kč, naše cena 253 Kč.

O autorovi

Adrian McKinty (narozen v roce 1968 v Belfastu)
Patří mezi nejúspěšnější a nejoceňovanější irské autory detektivek posledních několika desetiletí. Kvalitu jeho románové tvorby dokazují i významné literární ceny, jež za svá díla získal. McKinty je mimo jiné dvojnásobným držitelem ceny Ned Kelly Award, udělované každoročně za nejlepší počin na poli detektivek, či prestižního amerického ocenění Edgar Allan Poe Award. Za román Mrazivá hlubina získal v roce 2013 cenu Spinetingler Award. Za vysokou čtenářskou oblibou jeho děl stojí zejména přitažlivost jeho literárního stylu, v němž je napínavý a strhující příběh okořeněn suchým, leckdy až sarkastickým humorem hlavního hrdiny. Právě tato kombinace mu ve slavném britském deníku The Times vynesla přirovnání k Raymondu Chandlerovi, nesmrtelné legendě detektivního žánru. Adrian McKinty pochází z Belfastu. Po přestěhování do Anglie studoval práva na University of Warwick v Coventry a politologii a filozofii na univerzitě v Oxfordu. Od roku 2008 žije se svou ženou a dvěma dětmi v australském Melbourne.

slysim syreny book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin