František Čech: Divoký obchod
František Čech: Divoký obchod

František Čech: Divoký obchod

Právník Petr Cihlář se za pár let v pražské pobočce kanceláře McGhee & Jiggins opravdu vypracoval.


Z ambiciózního mladého koncipienta se stal sebevědomým a lehce arogantním seniorním právníkem šéfujícím pevnou rukou vlastnímu týmu. K samému vrcholu potravního řetězce už mu chybí jen poslední krůček, kterému se přiblíží, když si ho jednou řídící partner pražské pobočky Lubomír Opáleník zavolá do své kanceláře a sdělí mu, že ho Londýnu navrhl jako dalšího českého partnera. Vypadá to, že Petra Cihláře ve firmě čeká exkluzivní postavení a tím pádem i víc moci a peněz. Má to ale jeden háček. Aspirant na partnerství si v následujících měsících nemůže dovolit udělat chybu. Nepočítáme-li jeden opilecký exces v prominentním klubu Peroxy, zůstává pro Petra největším problémem dosud neuzavřený byznys s výstavbou solární elektrárny na Jesenicku. Firma Poseidon Invest, již Petr za McGhee & Jiggins zastupuje, začíná mít problémy s nevyjasněnými vlastnickými vztahy dvou pozemků, a jestli elektrárnu nepostaví do konce roku, nezíská státem garantované výkupní ceny elektřiny. Všichni včetně advokátní kanceláře by přišli o spoustu peněz a z partnerství by nejspíš nebylo nic. Aby toho nebylo málo, dojde na území, kde má elektrárna stát, ke žhářskému útoku a zanedlouho tam přijde o život místní opilec. Petr rychle vyráží se zástupcem Poseidon Investu Martinem Hartem na Jesenicko zachraňovat situaci. Jako asistentku mu navíc Opáleník přidělí krásnou Elišku, kterou Petr shodou okolností v podroušeném stavu balil v Peroxy. Začíná hra, ve které se hraje cinknutými kartami, a nikdo neví, kdo je spoluhráč a kdo soupeř.
Příběh Františka Čecha začíná jako právnický thriller, aby postupem času nabíral spíš rysy existenciálního románu. Autorovi se podařilo velmi trefně vykreslit portrét sebejistého machistického samce, který svět dělí na atraktivní pusiny na jednu noc, neschopné burany, jež snadno zastraší správně zvolenými paragrafy, a ostré hochy, se kterými musí zápasit o své místo na slunci. Čím víc se však Petr Cihlář zaplétá do riskantního případu, tím víc u něj sledujeme pochybnosti, váhání a rozpad jeho žebříčku hodnot. Ke cti autorovi slouží, že se vyhnul nevěrohodným změnám charakterů o sto osmdesát stupňů a velmi citlivě naznačil jen drobné, a přesto podstatné proměny jejich osobnosti. Další plus si František Čech zaslouží za realistické a zasvěcené vylíčení právnického prostředí se vším jeho elitářstvím, zvláštnostmi a malými krutostmi, jež z lidí, kteří se v něm pohybují, dělají často bezcitné a egoistické bytosti bez kousku citu a empatie. Mnohem spíš než za brilantně prokombinovanou zápletku a rafinované rozuzlení si tak Čechův román zaslouží pochvalu jako kritika života, jehož cílem jsou pouze postavení a peníze. Ukazuje nám totiž, že o obojí lze velmi rychle přijít.
Vydává nakladatelství Host Brno, doporučená cena 349 Kč, naše cena 297 Kč.

O autorovi

František Čech (nar. 1984)
Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studijní a pracovní zkušenosti získával také ve Spojených státech, Velké Británii a Austrálii. Divoký obchod je jeho prozaickým debutem.

divoky obchod book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin