5 současných spisovatelů, které nejvíc milují filmaři

5 současných spisovatelů, které nejvíc milují filmaři

Filmoví producenti a režiséři trpí neustálým nedostatkem kvalitních námětů. Není proto divu, že pozorně sledují, jaké zrovna vycházejí knihy, a o atraktivní tituly se doslova perou.  Někteří spisovatelé si prodejem filmových práv na svá díla dokážou vydělat statisíce nebo i miliony dolarů a ti nejžádanější obvykle inkasují peníze od filmových producentů ještě dříve, než se jejich kniha dostane na pulty knihkupectví. Představujeme vám první ligu dosud žijících autorů, jejichž díla filmaři nejčastěji adaptují.


Stephen King

Král hororového žánru vládne i našemu žebříčku. Zatím bylo podle jeho předloh natočeno čtyřiatřicet celovečerních filmů, mezi nimiž nechybí takové pecky jako Kubrickovo Osvícení s démonickým Jackem Nicholsonem v hlavní roli nebo Vykoupení z věznice Shawshank, což je vůbec nejlépe hodnocený film všech dob na CSFD.cz.

Nicholas Sparks
Už jeho debut Zápisník jedné lásky se v roce 1996 dostal hned první týden po vydání do čela žebříčku bestsellerů v prestižních The New York Times a vystřelil svého autora mezi nejčtenější současné americké spisovatele. Sparksova romantická dramata frčí i mezi filmovými tvůrci, zatím jich na stříbrné plátno převedli jedenáct.

John le Carré
Zkušenosti z působení v britské tajné službě parádně vytěžil ve více než dvou desítkách napínavých špionážních a politických románů, z nichž deset bylo zfilmováno. Za všechny jmenujme třeba Špiona, který přišel z chladu s Richardem Burtonem nebo výborný thriller Nepohodlný s Ralphem Fiennesem a Rachel Weisz.

Ian McEwan
Účast všech tří výše zmíněných pánů v první pětce příliš nepřekvapí, ale asi byste nečekali, že se o třetí příčku bude s deseti zfilmovanými knihami s Johnem le Carrém dělit tak intelektuálně náročný autor, jakým je Ian McEwan. V jeho filmografii najdete velice různorodou směsici snímků, od skandální nízkorozpočtové Betonové zahrady až po kritikou oceňované a hvězdně obsazené historické drama Pokání.

John Grisham
V devadesátých letech minulého století slavila jeho dramata ze soudního prostředí na pultech knihkupectví i na plátnech kin ohromný úspěch. Během pouhých čtyř let měly premiéru filmové adaptace románů Firma s Tomem Cruisem, Případ Pelikán s Julií Roberts, Nebezpečný klient se Susan Sarandon a Čas zabíjet s Matthewem McConaugheym a Sandrou Bullock. Celkem má na kontě devět adaptovaných knih.


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin