Amor Towles: Pravidla zdvořilosti
Amor Towles: Pravidla zdvořilosti

Amor Towles: Pravidla zdvořilosti

Nacházíme se v New Yorku na konci třicátých let minulého století. Katey je mladá, chytrá, atraktivní a chudá.


Dělá písařku v jedné právnické firmě, o pokoj v levném penzionu se dělí s nejlepší kamarádkou Eve, a když chce vyrazit večer do společnosti, musí si půjčit lepší šaty od některé z kolegyň. Ve městě právě skončila hospodářská krize a místní smetánka už zase začíná swingovat. Katey, Eve ani další holky, které buší u Quiggina & Halea osm hodin denně do kláves psacího stroje, se však nejspíš na žádný z těch opulentních večírků nikdy nepodívají. Nebo to tak alespoň vypadalo do okamžiku, než tyhle dvě krásné a rozpustilé kamarádky na Silvestra potkaly v baru Tinkera Greye. S pohledným, elegantním a neuvěřitelně zábavným mladým bankéřem si okamžitě báječně rozumějí, šampaňské a vodka tečou proudem a okouzlující gentleman vybraných způsobů je štěstím bez sebe, když ho holky další den vezmou do kina a do obskurního baru plného ruských emigrantů. Tinker na oplátku uvede Katey a Eve do lepší společnosti, představí je svým známým a obrátí jejich životy na ruby. Ačkoli si všichni tři společné chvíle náramně užívají, je jasné, že si Tinker bude muset vybrat jednu z nich. Nakonec to ale za něj rozhodne ošklivá nehoda, již sice nezavinil, ale on si ji klade za vinu. Jedna z dívek se ocitne ve všeobjímající péči Tinkera Greye, zatímco kolem druhé začínají kroužit Tinkerovi kamarádi. Během několika následujících měsíců se osudy všech zúčastněných promíchají, jako by je ten nejlepší barman v hotelu Ritz přidal do stříbrného šejkru a dlouho a silně jím třásl.
Román Amora Towlese, který se krátce po svém vydání dostal na přední příčky žebříčků bestsellerů prestižních amerických listů New York Times či Los Angeles Times, vám již po pár stránkách dá vzpomenout na nejlepší díla klasika jazzového věku Francise Scotta Fitzgeralda. Mohou za to především elegantně jiskřivé dialogy, s lehkou ironií, a přesto láskyplně vykreslené postavy a nostalgická atmosféra prostředí, v němž se nikdo nestará o peníze, protože jich všichni mají fůru. Málem byste čekali, kdy Katey potká někde na garden party Jaye Gatsbyho nebo manžele Diverovy. Při pozornějším čtení si však uvědomíte jeden podstatný rozdíl. Zatímco Fitzgeraldovy postavy se obvykle ve svém životě čím dál víc ztrácejí a nevědí si s ním rady, ty Towlesovy postupně nacházejí vlastní osobnost a dokážou se osvobodit od konvencí, pohodlných řešení i svazujících vztahů. Nedopadne to s nimi sice vždycky dobře, ale jejich energie a odhodlání jít svou cestou jsou inspirativní. Před osmdesáti lety, kdy se příběh odehrává, stejně jako dnes.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 348 Kč, naše cena 296 Kč.

O autorovi

Amor Towles (nar.  1964, Boston)
Než se vrhl na literární dráhu, strávil více než dvacet let na vysoké manažerské pozici v investiční firmě na Wall Street. Neustálé cestování po celém světě za klienty mu poskytlo tolik potřebnou inspiraci a zkušenosti. Na svém kontě má zatím dva romány, které vyvolaly ve světě ohromný čtenářský ohlas. Pravidla zdvořilosti (Rules of Civility) vyšla poprvé v roce 2011 a záhy se objevila na předních příčkách žebříčků bestsellerů prestižních amerických listů New York Times či Los Angeles Times. Deník Wall Street Journal a magazín Atlantic dokonce Towlesův román označily za nejlepší knihu roku 2011. Druhý román, Gentleman v Moskvě (A Gentleman in Moscow), u nás vyjde v první polovině roku 2018.

pravidla zdvorilosti book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin