Tomáš Macek: Příběhy Corsa rosa
Tomáš Macek: Příběhy Corsa rosa

Tomáš Macek: Příběhy Corsa rosa

Jednoho srpnového rána roku 1908 se v kanceláři sportovního deníku Gazzetta dello Sport domlouvají šéfredaktor Tullo Morgagni s majitelem firmy na výrobu kol Atala Miciem Gattim, že založí v Itálii podobný závod napříč zemí, jaký už pět let funguje v sousední Francii.


Mají dost naspěch, protože něco podobného už chystají jiné noviny, Corriere della Sera, s konkurenční firmou na výrobu bicyklů Bianchi. Proto už za dva dny vychází v pondělním vydání Gazzetty inzerát a článek oznamující, že se první ročník závodu Giro dʼItalia bude konat v květnu příštího roku. S tím, že v dané chvíli neměli na takový podnik peníze, domluvené závodníky ani náležité organizační zázemí, si oba pánové příliš nelámali hlavu. A vlastně dobře udělali, protože finance, cyklisty i nadšené členy organizačního štábu se jim nakonec opravdu podařilo sehnat a vznikl tak nádherný etapový závod plný emocí a úžasných sportovních dramat.
Už v předmluvě knihy se její autor Tomáš Macek vyznává z toho, že zatímco Tour de France mu připomíná chutného lososa servírovaného v michelinské restauraci, Giro je pro něj divokým barbecue plným překvapení skrývajícím v sobě italskou vášnivost, výbušnost, živelnost, chaotičnost a nevypočitatelnost. A právě v takovém duchu napsal i Příběhy Corsa rosa. Většina knihy je sice formálně členěna do kapitol podle jednotlivých ročníků, ale pokud byste čekali strohá líčení faktů a statistické výčty průběhu jednotlivých etap, jste na omylu. Autor totiž vypráví historii Gira jako sled napínavých příběhů nesmiřitelné rivality, ohromné vůle i schopnosti obětovat se pro svůj tým. Neméně zajímavá je i druhá část knihy, ve které na své zážitky ze závodu vzpomínají naši cyklisté, mezi nimiž nechybí ani vůbec první český účastník Gira Jiří Škoda nebo vítěz celkem pěti etap Ján Svorada. Pochválit na závěr musíme také skvělé reportážní fotografie, jimiž jsou Příběhy Corsa rosa bohatě doplněny.
Vydává nakladatelství Prostor, doporučená cena 597 Kč, naše cena 478 Kč.

O autorovi

Tomáš Macek (nar. 1969)
Vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze a poté pracoval ve sportovních redakcích Plzeňského deníku a deníku Sport, od roku 2003 je sportovním redaktorem deníku MF DNES. Jako reportér se již desetkrát účastnil olympijských her, pětkrát letních a pětkrát zimních. Působil na cyklistických závodech Tour de France i Giro d’Italia či na tenisových grandslamových turnajích. Píše také o atletice, vodním slalomu, veslování, biatlonu a dalších zimních sportech.

pribehy corsa rosa book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin