Li Po: Měsíc nad průsmykem
Li Po: Měsíc nad průsmykem

Li Po: Měsíc nad průsmykem

Nespoutaný živel, jenž hodoval se samotným císařem, aby jím byl za pár let poslán do vyhnanství.


Celoživotní náruživý pijan, kterého nakonec tahle vášeň stála život. Vynikající šermíř, jenž se přátelil s nejlepšími bojovníky říše středu stejně jako s taoistickými mudrci žijícími osaměle v horách. A hlavně geniální básník, kterého v jeho době mnozí pokládali za boha omylem zabloudivšího na zem, protože nemohli uvěřit, že by obyčejný smrtelník mohl tak skvěle vládnout slovem. To všechno byl možná vůbec největší čínský básník všech dob Li Po. Muž, jehož život je po třinácti stech letech opředen tolika mýty a legendami, že ani nejlepší literární historici po celém světě nejsou u většiny příběhů spojených s jeho osobou schopni s určitostí potvrdit, že se opravdu staly. A tak nejpravdivějším svědectvím o Li Poovi zůstávají jeho vlastní verše.
Výbor z Li Poovy poezie Měsíc nad průsmykem zahrnuje tematicky různorodé básně psané jednotným, velice působivým stylem. Některé verše vycházejí z konkrétních situací, jež básník zažívá s přáteli, jiné líčí alkoholové opojení, ale vůbec nejsilnější jsou ty, jež geniálně úsporným stylem popisují krásy čínské přírody. Právě zde se naplno projevuje Li Poova inspirace taoistickou a zenbuddhistickou filozofií přítomného okamžiku. Kniha, již z čínského originálu přeložila a doslovem a vysvětlujícími poznámkami doplnila sinoložka Marta Ryšavá, Li Poovu tvorbu nejen představuje, ale také ji velice precizně zasazuje do dobového kontextu. Zvláště žádoucí je to u básní, jež pracují s tehdejšími reáliemi a bez vysvětlujících poznámek by mohly být pro čtenáře matoucí.
Vydává nakladatelství Vyšehrad, doporučená cena 298 Kč, naše cena 253 Kč.

O autorovi

Li Po (nar. 701, Šan-tung, Čína)
Už nejstarší prameny opřádají osobnost básníka i jeho život legendami a poskytují velmi málo věcných údajů. Rekonstruovat běh básníkova života je proto velice nesnadné. Li Pooův život (701–762) nebyl uveden do běžných kolejí ani založením rodiny, ani nastoupením tehdy obvyklé úřední kariéry. Ani rok básníkova narození neznáme bezpečně, ale prý pocházel ze staré vzdělané rodiny a již v mládí projevoval nejen své nadání, ale i lásku k přírodě. Zároveň však cítil velký obdiv ke statečnosti nezávislých jedinců, vždy hotových projevit svůj postoj činem, energicky ovlivnit život společnosti. Vyhledával společnost slavných siláků, mistrů meče, potulných rytířů, ochotných pomáhat potřebným a mstít křivdy i za cenu nasazení vlastního života. Vypráví se, že sám výtečně vládl mečem a mnohokrát si vedl stejně rázně a bez ohledů na konvence jako tito jeho přátelé. Již v mládí Li Po výrazně projevil rysy svobodné povahy, které později podmínily jeho v tak mnohém neobyčejný život. Jeho dílo vyšlo poprvé tiskem v roce 1080, takže se zhruba tři sta let zachovalo pouze v opisech a paměti mnoha generací.

Mesic nad prusmykem book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin