Graham Allison: Osudová past
Graham Allison: Osudová past

Graham Allison: Osudová past

Skoro celou druhou polovinu dvacátého století jsme se třásli, jestli nevypukne zničující konflikt mezi USA a Sovětským svazem.


Po pádu východního impéria se konečně na chvíli zdálo, že si svět od soupeření dvou vzájemně se přetlačujících supervelmocí odpočine. Jenže mezitím vyrostl Spojeným státům v Asii konkurent, jehož tempo ekonomického růstu bere dech a spolu s tím stoupá i jeho vojenský potenciál. Čína je jedinou z tisíciletých velmocí, která přetrvala do dnešních dnů, a její odvěké vnímání sebe sama jako vyvolené říše pod nebesy se nepochybně musí dostat do konfliktu se sebevědomou Amerikou, jež si zvykla být posledních minimálně sto let dominantní silou na zeměkouli. Je možné, že by tohle soupeření mohlo skončit ozbrojeným konfliktem? Přední americký politolog Graham Allison ve své knize dokazuje, že je to pravděpodobnější, než jsme si ochotni připustit.
Ústředním pojmem Allisonova pojednání je termín Thúkydidova past vztahující se k dílu Dějiny peloponéské války starořeckého historika Thúkydida. Ten velice podrobně popsal historii soupeření mezi antickými velmocemi Spartou a Athénami, jež nakonec vedlo k ozbrojenému konfliktu, který zničil vítěze i poraženého. Na těch dva a půl tisíce let starých událostech jsou přitom klíčové dvě věci. Jednalo se o střet zavedené mocnosti s nastupujícím rivalem, jenž ji začal převyšovat ekonomicky a hrozilo, že bude brzy silnější i vojensky. A co je důležitější, tento model se v dějinách zopakoval za posledních pět set let ještě šestnáctkrát a jen ve čtyřech případech neskončil válkou. Vybrané příběhy rivality Portugalska a Španělska, Německa a Velké Británie či Spojených států a Sovětského svazu jsou opravdu strhující a ukazují, jak snadno se i rozumní politici mohou ocitnout v situaci, kdy buď zavedou svůj národ do války, kterou nikdy nechtěli a která nikomu neprospěje, nebo se jim podaří této válce vyhnout. Kniha navíc vyniká nesmírně zajímavými ekonomickými a vojenskými statistikami a inspirativními příklady, jaká rizika mohou otevřený střet mezi stávajícími velmocemi zažehnout a jak se jim dá naopak vyhnout. Doufejme jen, že si tenhle alarmující text někdy přečtou Donald Trump a Si Ťin-pching.
Vydává nakladatelství Prostor, doporučená cena 497 Kč, naše cena 398 Kč.

O autorovi

Graham Allison (nar. 1940 v Charlotte, Severní Karolína)
Americký politolog a specialista v oblasti jaderných zbraní a terorismu, vystudoval Oxford a Harvard, kde také získal doktorát z politologie a později zde působil jako profesor. Od šedesátých let pracoval jako poradce a konzultant pro zahraniční záležitosti amerického ministerstva obrany. Mezi lety 1977 a 1989 byl děkanem Harvard Kennedy School a od roku 1995 do roku 2017 ředitelem Belferova centra při Harvardově univerzitě. Je autorem několika politologických knih, např. Essence of Decision. Explaining the Cuban Missile Crisis (1971, Podstata rozhodnutí. Osvětlení kubánské krize); Nuclear Terrorism. The Ultimate Preventable Catastrophe (2004, Jaderný terorismus. Poslední katastrofa, které lze zabránit); Lee Kuan Yew. The Grand Master’s Insight on China, the United States, and the World (2013, Li Kuang-jao. Postřehy mistra o Číně, Spojených státech a světě).

osudova past book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin