Luke Harding: Tajná dohoda
Luke Harding: Tajná dohoda

Luke Harding: Tajná dohoda

Na podzim 2016 šokoval kontroverzní realitní magnát Donald Trump celý svět, když z pozice totálního outsidera porazil v prezidentských volbách demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a stal se v pořadí již pětačtyřicátou hlavou Spojených států.


Prakticky současně se sečtením hlasů začali mnozí politologové a političtí komentátoři spekulovat, nakolik mohla výsledek voleb ovlivnit činnost ruských tajných služeb a jimi placených hackerů. Právě na ně totiž padlo podezření v souvislosti s kauzou ukradených a vzápětí na WikiLeaks zveřejněných e-mailů Demokratické strany, která nepochybně ovlivnila řadu nerozhodnutých voličů. Klíčovou otázkou, již si kladou odborníci, veřejnost i FBI v čele se zvláštním vyšetřovatelem Bobem Muellerem, není, jestli se Rusko snažilo prezidentské volby v USA ovlivnit. Mnohem důležitější je, zda o tom Donald Trump a jeho tým věděli, nebo snad dokonce s ruskou stranou vědomě spolupracovali. Kniha s podtitulem „Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům“ přináší celou řadu informací a důkazů o tom, že Donald Trump měl již od osmdesátých let obchodní i přátelské vazby na velmi podezřelé ruské prostředí a že minimálně šéf jeho volebního týmu Paul Manafort, syn Donald Trump Jr. a zeť Jared Kushner se několikrát s Rusy sešli i během volební kampaně.
Luke Harding, někdejší dopisovatel deníku The Guardian v Moskě, který má v současné době do Ruska zakázán vstup, začíná tzv. Steelovou zprávou a výbušný materiál sepsaný bývalým důstojníkem britské tajné služby Christopherem Steelem pak dále systematicky rozvádí a doplňuje. Seznámí nás postupně s Trumpovými pochybnými a později rychle odstavenými poradci Carterem Pagem a Michaelem T. Flynnem, již zmíněným Paulem Manafortem a také s neuvěřitelnou plejádou ruských agentů, diplomatů i byznysmenů s vazbami na tajné služby. Není sice úplně jednoduché se v tom spletitém labyrintu vztahů a událostí orientovat, ale Hardingova kniha se opravdu čte jako rafinovaný špionážní román. Sám autor přitom přiznává, že ve zpravodajské branži, odkud čerpal většinu informací, se jejich hodnověrnost pohybuje od 30 do 70 %. Problém je ale v tom, že i kdyby byla pravdivá jen třetina všech podezřelých informací týkajících se Trumpových vazeb na ruské tajné služby, podnikatele napojené na KGB a podsvětí, bohatě by to stačilo k tomu, aby člověk pochopil, proč se současný americký prezident chová vstřícněji k Vladimiru Putinovi než ke svým tradičním západním spojencům. Není to jednoduché ani příjemné čtení, ale rozhodně náramně užitečné, pokud chcete alespoň trochu porozumět složitým zákrutám současné politiky.
Vydává nakladatelství Prostor, doporučená cena 347 Kč, naše cena 312 Kč.

O autorovi

Luke Harding (nar. 1968, Nottingham, Velká Británie)
Britský novinář a spisovatel absolvoval Atlantic College a později studoval angličtinu na Oxfordské univerzitě. Než začal v roce 1996 psát pro list The Guardian, pracoval také v redakcích The Sunday Correspondent a Daily Mail. Živil se jako zahraniční korespondent v Dillí, Berlíně nebo v Moskvě, psal reportáže o válce v Afghánistánu, Iráku a Libyi. V letech 2007 až 2011 byl šéfem kanceláře Guardianu v Moskvě. V únoru 2011 byl ze země vypovězen, což byl první případ tohoto druhu od konce studené války. Je autorem pěti knih z oblasti literatury faktu, mj. napsal Akta Snowden. Úplný příběh nejhledanějšího muže světa (2014, česky 2017), Mafia State. How One Reporter Became an Enemy of the Brutal New Russia (Mafiánský stát. Jak se jeden reportér stal nepřítelem brutálního nového Ruska; 2011), WikiLeaks. Inside Julian Assange’s War on Secrecy (WikiLeaks. Soukromá válka Juliana Assange o tajemství; 2011). Knihy WikiLeaks a Akta Snowden se staly předlohami k filmům. Hardingovy knihy byly přeloženy do třiceti jazyků. Autor žije nedaleko Londýna s manželkou Phoebe Taplinovou, novinářkou na volné noze, a dvěma dětmi.

tajna dohoda book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin