Peter Wohlleben: Moudrost lesa
Peter Wohlleben: Moudrost lesa

Peter Wohlleben: Moudrost lesa

Je to příběh lesů. A také osobní příběh německého lesníka, který zjistil, že skoro nic z toho, co ve svém povolání potřebuje, se nenaučil v lesnické škole.


Objevil, že nejlepší školou je sama moudrost lesa. Mladý Peter Wohlleben toužil po tom, aby mohl chránit přírodu. Vydal se na lesnickou dráhu, kterou si v mladickém idealismu s ochranou lesa a prostředí spojoval. Brzy se ale dostal do konfrontace s vysazováním plantáží jehličnanů a s průmyslovým přístupem k lesu zaměřeným na těžbu dřeva a dobrou ekonomickou bilanci, která ale podle něj jen ničí půdu, kvalitu lesa i celý ekosystém. Setkal se s opakováním podle něj nefunkčních postupů, které končí třeba i kůrovcovou kalamitou. Za ní nevidí ani tak vnější příčiny jako globální klimatickou změnu, ale spíš špatnou péči o les. Jak píše: „Plošné napadení kůrovcem či housenkami motýlů prozrazuje, že zde došlo k narušení ekosystému. Pozorný hajný by měl být za toto varování vděčný, znovu zvážit své dosavadní konání a v případě potřeby učinit nutnou změnu.“
Leitmotivem Moudrosti lesa je návrat k listnatým stromům, především bukům, které tvořily původní lesy předtím, než je člověk svou činností přetvořil. Prales je totiž podle autora knihy příroda, obhospodařovaný les nikoli. Podobně jako ve svých dalších knihách Tajný život stromů nebo Les – návod k použití Peter Wohlleben ukazuje, jak složitý a inteligentní ekosystém les je a jak díky tomu může prospívat. Člověk je tu od toho, aby přírodní procesy pozoroval a pokud možno do nich nezasahoval, dokud to není nezbytné. V Moudrosti lesa se přitom autor věnuje i praktické stránce věci. Třeba tomu, jak se mu dařilo svůj přístup prosazovat v lesnické byrokracii a ve vztahu k myslivcům, i jak on sám vidí výchovu nových generací lesníků na školách. Nebo tomu, jak se mu daří ochránit staré stromy v lese tím, že tu udělal přírodní pohřebiště. Tam, kde se nabízí srovnání s Českem nebo jsou uvedené informace příliš spjaté s německým prostředím, je v knize domácí kontext užitečně načrtnutý v poznámkách pod čarou.
Vydává nakladatelství KAZDA, doporučená cena 349 Kč, naše cena 279 Kč.

O autorovi

Peter Wohlleben (nar. 1964, Bonn)
Už jako dítě se chtěl stát ochráncem přírody. Po studiu lesnictví byl více než dvacet let úředníkem zemské lesní správy. Aby mohl realizovat svou vizi trvale udržitelné péče o les, převzal v roce 2006 coby hajný revír o 1200 hektarech lesa v regionu Eifel. Dnes tam vede lesní akademii. Své znalosti předává na seminářích, při tematických prohlídkách lesa i na kurzech stavění srubů. Navíc objevil radost z psaní knih a v roce 2015 se zařadil mezi mimořádně úspěšné autory. Jeho publikace Tajný život stromů a Citový život zvířat se staly světovými bestsellery.

Moudrost lesa book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin