Steven Levitsky, Daniel Ziblatt: Jak umírá demokracie
Steven Levitsky, Daniel Ziblatt: Jak umírá demokracie

Steven Levitsky, Daniel Ziblatt: Jak umírá demokracie

Dnešní diktátoři už dávno neuchvacují moc krvavými převraty. Obvykle se k ní dostanou legální cestou, tedy vítězstvím ve volbách. Teprve potom postupnými kroky, jichž si veřejnost buď nevšimne, nebo v nich nevidí ohrožení demokracie, nastolí autokratický režim.


Pozoruhodné na tom je, že velmi často tyto změny na první pohled vypadají jako boj s korupcí, zeštíhlení úřednického aparátu nebo zefektivnění chodu státu, takže mají dokonce podporu většiny občanů. Značná část budoucích autoritativních vůdců navíc v prvních letech své vlády vystupuje demokraticky a teprve pod tlakem určitých okolností začne svou politiku měnit, což je třeba případ maďarského premiéra Viktora Orbána a vlastně i již zesnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Podle autorů však existují určité znaky, z nichž lze u politika poznat, že má podobné sklony, ještě předtím, než mu jako voliči dáme svůj hlas. Levitsky se Ziblattem výslovně jmenují čtyři: popírání nebo jen slabá podpora demokratických pravidel hry, popírání legitimity politických odpůrců, tolerance násilí, nebo dokonce povzbuzování k němu a jako poslední ochota omezit občanská práva svých oponentů i média. Schválně – jestlipak byste nějaký z těchto rysů našli u některého z českých politiků?
Kniha Stevena Levitského a Daniela Ziblatta nejen že poutavě a zasvěceně popisuje, jak se vybraní diktátoři hlavně v Evropě a Jižní Americe dostali k moci, ale zároveň také zkoumá, odkud vzešla atmosféra, v níž se jim mohlo podařit zvrátit demokratické směřování své země. Jako první a klíčový předpoklad pak Levitský a Ziblatt vidí odklon od dobrých politických mravů, kdy se soupeřící strany přestanou vnímat jako názoroví oponenti, ale začnou se brát jako nepřátelé, jež je třeba omezit, nebo dokonce zničit. Na americkém systému brzd a protivah ukazují, že demokracie nestojí pouze na dobře napsané ústavě, ale také na nepsaných pravidlech a zvyklostech, které všichni zúčastnění dodržují. Jakmile se někomu tuhle desetiletími, či dokonce staletími vystavěnou rovnováhu podaří rozkývat, přicházejí problémy. Další důležitou silou hlavně v USA, kde mají politiku založenou na politickém souboji dvou velkých stran, je establishment uvnitř každé z nich. Právě vůdčí osobnosti demokratů či republikánů by měly pohlídat, že se v nich do vysokých pozic nedostanou lidé narušující demokratické tradice. Viděno touto optikou, nastartoval cestu Donalda Trumpa k moci již začátkem devadesátých let republikán Newt Gingrich, který začal ve své straně razit politiku nevybíravých útoků na politické protivníky a dostal se s ní v roce 1994 až do čela Sněmovny reprezentantů. Ano, kniha „Jak umírá demokracie“ se ve velké míře zaobírá americkou politikou, ale to vůbec neznamená, že v ní není spousta inspirativního čtení pro české voliče i politiky.
Vydává nakladatelství Prostor, doporučená cena 347 Kč, naše cena 285 Kč.

O autorech

Steven Levitsky (1968) je americký politolog a profesor Harvardovy
univerzity. Zaměřuje se na problematiku autoritářských systémů a demokracií,
na stranické systémy a politické strany; specializuje se především
na Latinskou Ameriku. Je autorem nebo spoluautorem knih Transforming
Labor-Based Parties in Latin America (2003), Competitive Authoritarianism
(2010), editorsky se podílel na titulech Argentine Democracy (2005)
a Informal Institutions and Democracy (2006).

Daniel Ziblatt (1972) je profesorem Harvardovy univerzity a do oblasti jeho
zájmu spadá demokratizace i rozpad demokracie s důrazem na Evropu
od 19. století do dneška. Je autorem knihy Conservative Parties and the Birth
of Democracy (2017), která kromě tří dalších cen vyhrála Cenu Woodrowa Wilsona
za nejlepší knihu z oblasti politologie a mezinárodních vztahů. Jeho první
knihou byl titul Structuring the State. The Formation of Italy and Germany
and the Puzzle of Federalism (2006).

jak umira demokracie book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin