Stephan Orth: Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi
Stephan Orth: Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi

Stephan Orth: Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi

Německý novinář a cestovatel Stephan Orth nestojí o selfíčka před zámkem Neuschwanstein ani u Tádž Mahalu, kde si je cvakne každý.


Hned v úvodu své knihy tvrdí, že krás už viděl hodně, takže by si rád prohlédl opačný extrém.
Tedy konkrétně něco ošklivého, normálního nebo nudného. Proto míří do Ruska. Na experimentální desetitýdenní cestu. Po pár lekcích ruštiny a poté, co si zajistil řetězec přespání u tamních couchsurferů. Své ruské dny chce trávit s běžnými lidmi. A to ve městech, která zrovna nejsou klasickým turistickým cílem a občas tam návštěvníka z Evropy už docela dlouho neviděli. Je jaro 2014. Stephan dává výpověď ve svém domovském médiu Spiegel Online. A objednává si letenky. To, co následuje, je dobrodružná ruská road movie. Cestovatel vedle Moskvy nebo Petrohradu objevuje místa, která byste na první dobrou možná ani nenašli na mapě: Machačkala, Elista, Simferopol, Usť-Koksy, Žarovsk... Evropa se mu vzdaluje a Asie přibližuje. Ve Vladivostoku to má 130 kilometrů vzdušnou čarou na hranice se Severní Koreou, do Číny ještě blíž a lodí by se snadno dostal přímo do Jižní Koreje a dál do Japonska.
Kniha otevírá prostor pro konfrontaci všemožných předsudků. Stejně jako Stephan problematizuje předsudky svých hostitelek a hostitelů nebo lidí, s nimiž se dá náhodně do řeči na ulici a stráví s nimi pár hodin v kavárně či procházkou po městě, vidí v jasnějším světle i své vlastní nepodložené názory a představy. A stejně tak si mohou čtenáři uvědomit ty své. To, co cestovatel na Východě objevuje, je totiž směsice překvapení (zamluvit si letenku do Čečenska je snazší než změnit mobilního operátora), civilizační ošklivosti i krásy, přírodních výjevů, které berou dech. Zároveň také nachází stopy událostí z pohnuté a mnohdy kruté historie tohoto teritoria (včetně obsazení Krymu, kam se také podíval). Objevuje mix životních stylů a názorů ajťáků, studentek, hipísáků, věřících, nevěřících, překladatelů, průvodců a dalších lidí, s nimiž se na cestě setkává, nejednou založených na fake news a dezinformacích. Seznamuje se s jejich sny a obavami, náboženským založením či hudebním a literárním vkusem. Couchsurfing v Rusku bude nesmírně inspirativní čtení pro všechny, kteří se zajímají o Rusko a cestování, sami couchsurfeři si z ní pak vyzobou cenné tipy. A pokud vás kniha zaujme, příští rok se můžete těšit na další Orthův výlet, tentokrát do Íránu.
Vydává NAKLADATELSTVÍ KAZDA, doporučená cena 349 Kč, naše cena 279 Kč.

O autorovi

Stephan Orth (nar. 1979, Münster, Německo)
Pracoval jako redaktor v dovolenkovém resortu při redakci Spiegel Online, až se v roce 2016 osamostatnil coby nezávislý novinář. Jako couchsurfer cestuje už od roku 2004. Měl u sebe hosty z celého světa a setkal se s hostiteli ve více než třiceti zemích. Orth je autorem bestselleru „Couchsurfing v Íránu“, u vydavatelství Malik vyšla kromě toho také jeho kniha Dědečkův ledovec. Za své reportáže získal Orth několikrát cenu Columbus, udělovanou Svazem německých cestovatelských novinářů. Více o autorovi na www.stephan-orth.de.

Couchsurfing book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin