Marie Hrušková: Stromy vypravují
Marie Hrušková: Stromy vypravují

Marie Hrušková: Stromy vypravují

Vydejte se spolu s autorkou Marií Hruškovou na výpravu za staletými kmety s kořeny zasazenými hluboko v zemi a korunou sahající málem do oblak.


Život stromů svou délkou výrazně přesahuje ten lidský, dlouhověké stromy současné lidi spojují s těmi, kteří žili v minulosti, i s tehdejšími historickými událostmi. Ne nadarmo má kniha podtitul „Příběhy o stromech a lidech“.
Marie Hrušková se dlouhověkým a památným stromům věnuje dlouho a systematicky, podílela se i na televizním seriálu Paměť stromů. Na její novou knížku se dá dívat z různých perspektiv. Je to v první řadě sbírka příběhů o stromech, která je stručnou sondou do dějin prostoru nynějšího Česka, připomíná historické události, které toto místo formovaly, konkrétní osobnosti, jejichž osudy se se stromy v určitou chvíli protnuly a zároveň nechaly stopu v české historii. Tak vypráví třeba o králi Karlu IV., o kněžně Ludmile a její snaše Drahomíře, o knížeti Oldřichovi, Janu Husovi nebo Janu Žižkovi z Trocnova. A o dalších, jejichž jména se třeba do historie nezapsala, ale stejně žijí v lokálních pověstech. Vypráví i o bitvách, o konkrétních místech, jako jsou například klášter Zlatá Koruna nebo tvrze, z nichž se zachovaly už jen vyvýšeniny v lese.
Kniha je zároveň také průvodcem po místech, kde tito velikáni i po staletích pořád stojí. Čtenář ji může mít při ruce, když se za stromy přímo vypraví, a vzít ji jako inspiraci k celkem třiatřiceti výletům (tolik příběhů celkem obsahuje). Pomůže mu i mapka a adresář stromů včetně přesných GPS souřadnic, které jsou rovněž praktickou součástí knihy. Stejně jako komentáře, jimiž autorka příběhy o stromech doplňuje. Tyto komentáře srovnávají jejich současný stav s legendami, jak byly zapsány ve starých kronikách. Součástí knihy jsou fotografie stromů od Pavla Hössla a ilustrace Jaroslava Turka st., takže o vizuální zážitek nepřijdou ani ti, kteří za stromy nakonec nevyjedou. Do třetice pak kniha vede k tomu (autorka v tomto smyslu čtenáře dokonce sama nabádá), aby našla své pokračovatele. Zaměřit se na stromy v okolí může každý a třeba někde za rohem najde takový, jenž se zatím nepyšní oficiální známkou památného stromu, ale má také ledacos za sebou. Snaha dozvědět se o něm víc může odkrýt zajímavá vyprávění sousedů nebo oživit dávno zapadlé vzpomínky. Podobně jako se to při jejích pátráních dařilo autorce knihy.
Vydává nakladatelství KAZDA, doporučená cena 298 Kč, naše cena 238 Kč.

O autorce

Marie Hrušková (nar. 1939)
Zabývá se památnými stromy dlouhou dobu a její tvorba je mezi čtenáři a posluchači známá a oblíbená, např. Památné stromy I, II s kresbami Jaroslava Turka nebo knihy o Podoubraví. Kresby Jaroslava Turka doprovodily také knížku Kult stromů v zemích Koruny české.
S fotografiemi Marie Holečkové vyšla např. dvoudílná publikace Za památnými stromy Vysočiny I, II a Aleje. V poslední době spolupracuje autorka s fotografem Pavlem Hösslem, např. Stromy z ráje Českého a oceňovaná knížka Nejmohutnější stromy naší země, stromy propagovala i stejnojmenná putovní výstava. 

Marie Hrušková se autorsky podílela na přípravě televizního seriálu Paměť stromů spoluautora a režiséra Bedřicha Ludvíka s průvodcem Luďkem Munzarem a na publikacích, které k tomuto seriálu vznikly.

Stromy vypravuji book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin