Marie Hrušková: Stromy vypravují
Marie Hrušková: Stromy vypravují

Ruth Ammann, Verena Kast, Ingrid Riedel: Kniha obrazů

Po roce 1916 začal slavný švýcarský psychoterapeut Carl Gustav Jung podněcovat své pacienty a pacientky, aby vlastní sny, pocity a představy zkusili vyjadřovat uměleckou formou.


Tak vznikl základ sbírky kreseb a maleb, která je dnes uložena v obrazovém archivu Institutu C. G. Junga v Curychu. Obrazy přitom neměly sloužit jako výraz uměleckého sebevyjádření, ale jako prostředek psychologické analýzy vlastního nitra, což byl postup, který Jung vyzkoušel a ve své Červené knize zaznamenal sám na sobě. Je přitom pozoruhodné, že se v Jungově výtvarné tvorbě stejně jako v tvorbě jeho pacientů a pacientek objevují některé spřízněné motivy, jako jsou mandaly, had, slunce či voda, což jasně ukazuje, že v našem nevědomí fungují jakési kolektivní symboly. Zároveň se do jednotlivých děl velmi silně promítá momentální dění ve společnosti, což je asi nejpatrnější na sérii Čas apokalypsy z období 2. světové války. Výběr z Jungova archivu čítajícího okolo 4500 výtvarných děl nám tak poskytuje unikátní svědectví nejen o stavu duše jednotlivých pacientů a pacientek, kteří přinášeli Jungovi do ordinace své kvaše, akvarely či uhly, ale také naléhavé střípky z kolektivního vědomí Evropy první poloviny minulého století.
Kniha obrazů vznikla díky kurátorce obrazového archivu Institutu C. G. Junga Ruth Ammann, která přišla k sedmdesátému výročí založení institutu s nápadem publikovat vybrané obrazy s doprovodným textem ve výpravné publikaci. Střídají se v ní zasvěcené texty (doplněné působivými ilustracemi) celkem sedmi jungiánských psychoterapeutů a kunsthistoriků s kapitolami, jež tvoří výběr obrazů z archivu pouze s krátkými popisky. Tyto kapitoly jsou převzaté z katalogu výstavy, jež proběhla ve spolupráci s nadací pro švýcarské naivní umění a art brut v St. Gallenu. Kniha má proto co říci nejen milovníkům výtvarného umění, hlavně pak naivismu, art brutu a dada, ale také zájemcům o analytickou psychologii, art terapii a samozřejmě dílo C. G. Junga jako takové.
Vydává nakladatelství Portál, doporučená cena 899 Kč, naše cena 719 Kč.

O autorce

Ruth Ammann
Kurátorka obrazového archivu Institutu C. G. Junga, diplomovaná architektka, jungiánská psychoanalytička a terapeutka sandplay s vlastní praxí od roku 1979. Je výcvikovou analytičkou a docentkou Institutu C. G. Junga v Curychu a dlouhá léta byla předsedkyní Mezinárodní společnosti pro sandplay terapii. Vyučuje po celém světě.

kniha obrazu book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin