Obonete S. Ubam: Sedm let v Africe
Obonete S. Ubam: Sedm let v Africe

Obonete S. Ubam: Sedm let v Africe

Syn nigerijského policejního generála a české učitelky ve své autobiografické prvotině odhaluje syrovost Afriky i její nezkrotnou krásu.


Obonetovi rodiče se seznámili během studií v Kyjevě, tehdejší komunistický režim ale jejich lásce nepřál. Po několika letech se manželé na dálku rozvedli, a se svým otcem se proto Obonete poprvé setkává až ve čtrnácti letech, kdy za ním přiletí do Nigérie. Exotické prázdniny na africkém kontinentu ale rychle střídá tvrdá životní lekce v tamní kadetní škole, kam ho otec přihlásí. Surovost, násilí, hlad a špína jsou tu na denním pořádku a do Čech se tak po několika měsících Obonete vrací jako zocelený mladý muž.
Samotný příběh českého syna nigerijského krále se však začíná odvíjet až po otcově náhlé smrti. Obonete jako prvorozený syn neboli akpar musí dle rodové tradice kmene převzít rodinný majetek a starost o osm mladších sourozenců. Opouští proto Prahu a vydává se do Nigérie. Zpátky ke svým kořenům a dostát nástupnickým povinnostem. V zemi, kde lidský život nemá moc velkou váhu, ale nemůže věřit takřka nikomu. Po krku mu jdou nejen otcovi bývalí spolupracovníci, kteří baží po majetku a moci, ale i hamižní příbuzní. Postavit rodinné impérium zpět na nohy a vydobýt si v nelítostné Nigérii respekt a úctu se tak zpočátku jeví jako nadlidský úkol a Obonetovi dochází, že do rodné Evropy se jen tak nevrátí.
Sedm let v Africe je poutavý příběh, který vypráví cestu rodáka z Bruntálu až ke kmenovému trůnu krále. Díky tomu, že Obonete vyrostl v Čechách, dokáže výborně popsat kontrast mezi starým kontinentem a nespoutanou Afrikou. Barvitě líčí nigerijské zvyky, mocné džu džu i kmenové rituály, které jsou pro Evropany stále velkou neznámou. Kniha tak osloví nejen všechny milovníky exotiky, ale i ty, kteří dávají před klasickou beletrií přednost literatuře faktu.
Vydává nakladatelství PROSTOR, doporučená cena 347 Kč, naše cena 278 Kč.

O autorovi

Obonete S. Ubam (*1977)
Syn české matky a nigerijského otce vyrůstal s matkou a otčímem v Bruntále. Za otcem do Nigérie odjel v patnácti letech. Seznámil se zde s otcovou početnou rodinou a nastoupil do kadetní školy. Po návratu do ČR vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a po absolutoriu pokračoval v profesionální službě na oddělení zahraničních styků Ministerstva obrany. Po odchodu z armády se stal spoluzakladatelem a předsedou Ligy etnických menšin ČR, vystudoval práva, působil na několika manažerských postech a nakonec se rozhodl věnovat se budování česko-nigerijských obchodních vztahů jako předseda Czech-Nigerian Bussines Alliance. V knize Sedm let v Africe popisuje složité období, kdy se po otcově smrti odstěhoval do Nigérie a nahradil jej v čele rodiny.

sedm let v africe book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin