Lauren Slater: Pandořina skříňka
Lauren Slater: Pandořina skříňka

Lauren Slater: Pandořina skříňka

Jako počátek vědecké psychologie bývá obyčejně označován rok 1879, kdy německý lékař Wilhelm Maximilian Wundt založil na lipské univerzitě první psychologickou laboratoř.


Od této chvíle bylo možné rozvíjet vědeckou práci na základě spolehlivých, ověřitelných a ve stejných podmínkách opakovatelných pokusů. Americká psycholožka a spisovatelka Lauren Slater vybrala desítku (podle ní) nejvýznamnějších psychologických experimentů 20. století, které vývoj této vědní disciplíny zásadně ovlivnily. Nechybějí v ní vyloženě šokující a veřejnosti dobře známé postupy typu lobotomie či slavného Milgramova experimentu, kdy mírumilovní a slušní lidé neváhali trestat pokusnou osobu za špatné odpovědi elektrickým proudem. Většinu ve své době revolučních psychologických pokusů sice budou znát asi jen profesionálové z oboru, to ale vůbec neznamená, že by nebyly zajímavé a poučné i pro nás ostatní.
Autorka se navíc nespokojuje pouze s populárně-naučným přístupem, kdy jednotlivé experimenty popíše a vysvětlí jejich přínos, úskalí či omyly. Některé z nich se jako správná vědkyně sama nebo za pomoci přátel snaží zopakovat v současnosti, aby po mnoha desítkách let dokázala, nakolik jsou obecně platné. Nezanedbatelný je rovněž její investigativní přínos, kdy kontaktuje dosud žijící autory, jejich asistenty či rodinné příslušníky, nebo dokonce i samotné aktéry pokusů a zjišťuje detailní informace o okolnostech vzniku experimentů, jejich dopadu na zúčastněné i reakci tehdejší společnosti. Vzniká tak nejen nesmírně poučné a inspirativní, ale také dost napínavé čtení o zkoumání lidského nitra.
Vydává nakladatelství Portál, doporučená cena 389 Kč, naše cena 331 Kč.

O autorce

Lauren Slater (nar. 1963)
Vystudovala literaturu na Brandeisově univerzitě a psychologii na Bostonské a Harvardské univerzitě. Je autorkou sedmi knih, v nichž popularizuje psychologická témata, a nositelkou několika literárních cen. O psychologii píše také zasvěcené články do nejrůznějších periodik včetně The New York Times. Její bestseller Pandořina skříňka se dočkal řady uznání, například v sousedním Německu byl zvolen nejlepší populárně-naučnou knihou roku.

pandorina skrinka book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin