David Mitchell: Hodiny z kostí
David Mitchell: Hodiny z kostí

David Mitchell: Hodiny z kostí

Holly Sykes bývala divná holčička, která slyšela ve své hlavě cizí hlasy. Naštěstí jí ale lékaři pomohli a vyrostla z ní poměrně normální teenagerka, jež randí s kluky, hádá se s matkou a nakonec uteče z domova.


Cestou na farmu, kde se chystá pod cizím jménem pracovat, ji sveze sympatický pár, který ji také pozve na snídani do svého bungalovu. Jenže potom se všechno nějak zvrtne. Když se Holly vrátí z koupelny, najde Heidi i Iana mrtvé a v místnosti je strašidelně vyhlížející chlápek, který je nejspíš zabil. Než se pokusí udělat totéž i Holly, mluví o jakýchsi anchoritech, horologii a slepém vikáři a vyzvídá, jestli se uvnitř Holly skrývá Marinus, nebo Ester Littleová. Vyděšená dívka, která absolutně netuší, o co tady jde, je vzápětí poprvé svědkem staletí trvajícího boje mezi silami světla a temnoty. Střetu, do jehož vyvrcholení se sama nakonec bude muset zapojit a jenž zásadně ovlivní nejen její život, ale také životy spousty dalších lidí.
I ve svém šestém románu se David Mitchell představuje jako naprosto bravurní vypravěč, jehož fantazie snad nezná hranic. Zcela suverénně ve svém díle míchá prvky realistického dramatu, hororu, fantasy i sci-fi, děj navíc nechá postupně plynout očima patnáctileté dívky, sobeckého floutka z prestižní univerzity, válečného reportéra, stárnoucího spisovatele i po staletí se reinkarnující duše jednoho z horologistů. Tuhle schopnost vcítit se do zcela různých postav a proměnit podle nich styl psaní sice naplno předvedl již ve svém patrně nejznámějším bestselleru Atlas mraků, nyní ji ale vybrousil k dokonalosti. Číst jeho román a skládat si tak dohromady neuvěřitelně pestrou a přitom do sebe zapadající mozaiku je vyloženě požitkem. I když mají Hodiny z kostí okolo šesti stovek stran, stejně vás v závěru knihy mrzí, že už je tahle opulentní hostina u konce.

Vydává nakladatelství Mladá Fronta, doporučená cena: 429 Kč, naše cena 344 Kč

O autorovi

David Stephen Mitchell (nar. 12 ledna 1969 v Southportu)
Jeho první román nazvaný Ghostwritten (česky Hybatelé) vyšel v roce 1999. Získal cenu Mail on Sunday/John Llewelllyn Rhys Prize jako nejlepší kniha autora do pětatřiceti let a dostal se i mezi nominované na cenu First Book Award listu Guardian. Další román number9dream (Sen číslo 9) následoval v roce 2001 a i jeho kvality byly oceněny nominací na Booker Prize a James Tait Black Memorial Prize. Za román Cloud Atlas (Atlas mraků) získal nominace na Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award a Nebula. V roce 2003 se David Mitchell volbou do Granta’s Best of Young British Novelists zařadil mezi nejlepší britské romanopisce. V jeho tvorbě se odráží dlouholetý pobyt v Japonsku, kde se nechal inspirovat tvorbou Harukiho Murakamiho a také tamní historií (zvláště v románu Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta). Nyní žije v Irsku a v posledních dvou románech The Bone Clock a Slade House (Dům za zdí) se dá vypozorovat jistý příklon k viktoriánské literární tradici.

Hodiny z kosti book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin