Becky Chambersová: Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu
Becky Chambersová: Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu

Becky Chambersová: Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Země byla zničena, část lidstva přesídlila na Mars a zbytek žije různě roztroušen v rámci Galaktického společenství se spoustou dalších vesmírných tvorů nejrůznějších barev, tvarů, názorů i zvyků.


Mladá účetní Rosemary patřila na Marsu mezi smetánku, teď ale se změněným jménem utíká před strašným rodinným tajemstvím na kosmickou loď Poutník zabývající se vrtáním vesmírných tunelů mezi hvězdnými soustavami. Na palubě se Rosemary postupně seznamuje až na jednu výjimku s velice sympatickou posádkou. Okamžitě si padne do oka se dvěma bláznivými techniky Kizzi a Jenksem, ándriskou pilotkou Sissix s ještěrčím ocasem a ptačími pírky na hlavě, grumským Šéfdoktorem, který na lodi působí též jako šéfkuchař a má šest rukou/nohou, a nakonec také s velkorysým kapitánem Ashbym, jenž má celý tenhle cirkus na povel. Sotva se Rosemary na Poutníku trochu rozkouká a také pozvrací při první ražbě podvrstvou, dostává kapitán Ashby životní nabídku. Za ohromné peníze má se svým týmem propojit tunelem Galaktické společenství s planetou Hedra Ka. Problém je, že na této planetě sídlí Toremi Ka, nelítostní bojovníci, kteří se léta vyvražďovali s ostatními příslušníky rodu Toremi a nešetřili ani nikoho dalšího, kdo se na jejich území připletl. Oficiálně je nyní na Toremi Ka klid a její obyvatelé se nově stali součástí Galaktického společenství, ale jak posádku Poutníka přijmou? A to ještě kapitán Ashby neví, že na pořádné trable je zaděláno i na jeho lodi.
Na debutu Becky Chambersové je obdivuhodná především důkladnost a komplexnost, s jakými buduje totálně vybájený svět svého románu. Na téměř pěti stech stranách se před námi rozprostírá dokonale promyšlený kosmos zabydlený nejroztodivnějšími tvory stvořenými autorčinou fantazií. Chambersová své Galaktické společenství rozebírá do posledního šroubku a až s maniakální důkladností řeší, co její hrdinové jedí, čím pohánějí své lodě, jakou používají měnu, jak mluví, milují se i vraždí. Chvilkami její kniha právě touto propracovaností fiktivních světů připomíná Tolkienova Pána prstenů přeneseného do jiného času a prostoru. Zároveň je ale na psaní Becky Chambersové především v pasážích popisujících fungování červích děr a druzích ražby vidět, že pochází z rodiny, kde se umělecké sklony potkávají se zájmem o zkoumání vesmíru.

Přečtěte si rozhovor s Lucií Bregantovou, která přeložila knihu Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu.

Vydává HOST, doporučená cena: 369 Kč, cena pro vás 314 Kč

O autorce

Becky Chambersová (nar. v Kalifornii)
Vyrůstala v rodině se silným zájmem o kosmické vědy a umění. Živila se mimo jiné tvorbou technické dokumentace, jako barmanka nebo asistentka produkce. Její první román Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu (2014) získal nominace například na ceny Arthur C. Clarke Award (2016), Kitschies (2014) a Baileys Women’s Prize for Fiction (2016). Druhý díl série Poutníci A Closed and Common Orbit (2016; česky vyjde na jaře 2018) byl nominován na cenu Hugo. Autorka žila ve Skotsku a na Islandu, v současnosti pobývá opět v Kalifornii.

Dlouha cesta na malou book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin