Foto: myenergyxchange.com
David Mitchell: Dům za zdí

David Mitchell: Dům za zdí

Osamělý puberťák Nathan Bishop, nepříliš atraktivní studentka Sally Timmsová či životem unavený policajt Gordon Edmonds , ti všichni se postupně ocitnou v nádherném viktoriánském domě za zdí, ve které se jednou za devět let objeví branka, jíž se dá vejít dovnitř.


Potíž je v tom, že tajemní hostitelé, nadpřirozenými schopnostmi nadaná dvojčata Norah a Jonah Grayerovi, mají se svými návštěvníky úplně jiné plány, než by se komukoli z nich mohlo líbit. Dvojčata se svými hosty pomaličku rozehrávají ďábelskou partii, v níž nejde o nic menšího než o jejich duši. Má vůbec někdo šanci řádění Norah a Jonaha zastavit?

Zázračné dítě britské literatury David Mitchell, autor doširoka rozkročených bestsellerů Atlas mraků či Tisíc podzimů Jakoba de Zoetta, se tentokrát pustil na pole duchařského hororu a i v tomto žánru dokazuje, jak výjimečným je vypravěčem. Jeho román Dům za zdí se skládá z pěti??? na sebe navazujících povídek. Každá z nich má jiného hlavního hrdinu, do jehož křehkého vnitřního světa nás autor obratně vtahuje, aby nám dal vždycky na závěr pořádnou pecku mezi oči. Je dobře, že v češtině vyšel Dům za zdí dříve než Mitchellův rozsáhlejší román s podobným námětem i poetikou The Bone Clock (u nás se chystá jeho vydání pod názvem Hodiny z kostí), jejž autor napsal a v anglicky mluvícím světě vydal o rok dříve. Takto můžeme brát „Dům“ jako chutný a vydatný předkrm k „Hodinám“, v opačném případě bychom si jej už asi tolik nevychutnali, protože by nám, stejně jako řadě angloamerických kritiků, nejspíše po Hodinách z kostí nepřišel zase až tak originální a propracovaný.

Vydává Mladá fronta, doporučená maloobchodní cena: 239 Kč

 

O autorovi

David Stephen Mitchell (nar. 12 ledna 1969 v Southportu)
Jeho první román nazvaný Ghostwritten (česky Hybatelé) vyšel v roce 1999. Získal cenu Mail on Sunday/John Llewelllyn Rhys Prize jako nejlepší kniha autora do pětatřiceti let a dostal se i mezi nominované na cenu First Book Award listu Guardian. Další román number9dream (Sen číslo 9) následoval v roce 2001 a i jeho kvality byly oceněny nominací na Booker Prize a James Tait Black Memorial Prize. Za román Cloud Atlas (Atlas mraků) získal nominace na Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award a Nebula. V roce 2003 se David Mitchell volbou do Granta’s Best of Young British Novelists zařadil mezi nejlepší britské romanopisce. V jeho tvorbě se odráží dlouholetý pobyt v Japonsku, kde se nechal inspirovat tvorbou Harukiho Murakamiho a také tamní historií (zvláště v románu Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta). Nyní žije v Irsku a v posledních dvou románech The Bone Clock a Slade House (Dům za zdí) se dá vypozorovat jistý příklon k viktoriánské literární tradici.

dum za zdi book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 Příběhy knih | admin