Jonas Jonasson: Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
Jonas Jonasson: Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Jonas Jonasson: Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

I když mu je jen něco málo přes dvacet, stejně už Per Persson od světa nic moc nečeká. Vlastně to u mladíka, který od šestnácti let pracoval jako provozní v bordelu, ani nepřekvapí.


Jeho život se však dost výrazně změní poté, co majitel přebuduje svůj podnik v penzion nevalné úrovně. Do čísla 7 se totiž po návratu z vězení nastěhuje potetovaný násilnický týpek, známý v podsvětí jako Zabiják Anders, a k tomu se ještě recepční Per na procházce v parku seznámí se lstivou a výřečnou farářkou Johannou Kjellanderovou, která právě přišla o místo i bydlení. Kjellanderová se nastěhuje do penzionu a s Perem si společně rychle všimne, že Zabiják Anders projevuje vynikající schopnosti, pokud je třeba někomu zlomit ruku, zpřerážet žebra nebo mu jinak upravit fasádu. Místo aby se mu oba rychle klidili z cesty, přemluví trojnásobného vraha, že rozjedou společný podnik. Johanna s Perem budou zajišťovat zakázky a Zabiják Anders je zrealizuje. Když se jim pak povede dostat článek o šíleném vrahounovi do bulvárního tisku, objednávky se jim jen hrnou. Nikdy by neřekli, kolik lidí ve Švédsku si s někým potřebuje vyřídit účty. Povedená trojice podnikatelů vydělává miliony, jenže pak se situace zvrtne. Zabiják Anders v sobě objeví lásku k Ježíši a rozhodne se, že už žádné lidi mlátit nebude. Vzkvétající byznys se zdá být v troskách a Johanna s Perem budou muset vymyslet, jak na Andersovi dál vydělávat, i když už není zabiják.
Novinář a mediální podnikatel Jonas Jonasson se po oslnivém debutu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a po výborné Analfabetce, která uměla počítat, rozhodl trochu zvolnit. Po románech odehrávajících se v kvapíkovém tempu napříč desetiletími a kontinenty tu najednou máme příběh s poměrně omezeným počtem postav pohybujících se na relativně malém území. Další změnu, se kterou se budou muset fanoušci Staříka a Analfabetky vyrovnat, představuje značné zhrubnutí hlavních hrdinů. Prakticky tři čtvrtiny knihy, než se jejich charaktery začnou měnit, sledujete vychytralé, cynické a prospěchářské duo recepčního s farářkou, jak manipulují s násilnickým a věčně ožralým primitivem, což je sice zábavné, ale není úplně lehké jim při tom držet palce. Mírou černého humoru a skeptickým odstupem, jejž si autor drží od svých postav, se právě Zabiják Anders nejvíce z Jonassonových děl podobá Haškově Švejkovi, jehož švédský spisovatel miluje a už v případě Stoletého staříka přiznává jako velký zdroj inspirace.
Vydává nakladatelství Panteon, doporučená cena 299 Kč.

O autorovi

Jonas Jonasson (nar. 1961 ve Växjö v jižním Švédsku)
Po studiu švédštiny a španělštiny na Univerzitě v Göteborgu pracoval jako novinář pro večerník Expressen a deník Smålandsposten. Později byl činný jako mediální konzultant a založil vlastní poradenskou firmu. Byl také producentem švédské televize TV4. Po 20 letech ve světě médií svou firmu prodal a přestěhoval se do švýcarského kantonu Ticino, kde se začal věnovat psaní.
V současnosti žije spolu se svým synem, kočkou a kuřaty na ostrově Gotland v Baltském moři. Mezi jeho nejoblíbenější spisovatele patří Jaroslav Hašek a Milan Kundera.

zabijak anders book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin