Jan Jícha: Ředitel a hydra
Jan Jícha: Ředitel a hydra

Jan Jícha: Ředitel a hydra

Alférd se živí jako kouzelník na dětských narozeninových párty. Nejen že v branži neudělal žádnou oslnivou kariéru, ale navíc ještě nesnáší děti, takže v práci dost trpí.


Nic jiného ale neumí, takže se nedá předpokládat, že by se mu v dohledné době naskytl nějaký lepší, nebo alespoň lukrativnější džob. Pak ale cestou z další oslavy plné zpovykaných spratků nabere stopaře, ze kterého se vyklube tajemník kouzelnické školy v Beďarech Baltazar Škraloup a Alfrédovi rovnou nabídne post ředitele. Ten sice nemá zájem, jenže tajemník jeho odmítnutí ignoruje. Naopak potměšilým kouzlem zařídí, že Alfrédovo auto přestane reagovat na podněty řidiče a samo oba odveze přímo do Beďar. Tady se Alfréd seznamuje se svéráznými členy učitelského sboru Deskartem Babrauskasem, Schismem Rýzncverkem, Karolinou Brkovou i krásnou elfkou Lakšmí. Všichni jsou nadšeni, že mají nového ředitele, a stejně jako tajemník Škraloup jako by vůbec neslyšeli Alfrédovy námitky, že nikým takovým být nechce. Co jim taky zbývá, když se minulá ředitelka proměnila v nedaleko se pasoucí krávu a do školy se chystá hrůzu nahánějící inspekce z ministerstva, které nikdo neřekne jinak než HYDRA!
Autor humoristického románu Ředitel a hydra Jan Jícha v postmoderně hravém duchu mísí dohromady motivy z Harryho Pottera, Pána prstenů či Hraběte Drákuly, které zasazuje do bizarní atmosféry přepjaté byrokracie, jak ji známe například z Kafkova Zámku nebo Hellerovy Hlavy XXII. Tady je patrné, že si autor, který je sám ředitelem základní školy, s gustem střílí ze všemožných nesmyslných zákazů, příkazů a nařízení, s nimiž se ve své pedagogické praxi musí potýkat. Knížka vás bude bavit, především pokud máte rádi slovní hříčky, absurdní situace, nonsens a rafinovanou práci s jazykem vrcholící dokonce vytvořením samostatného elfsko-karpatského nářečí. Naopak obloukem by se jí měli vyhnout všichni byrokrati, technokrati a vyznavači všemožných druhů totalit, v nichž se plní rozkazy, aniž se přemýšlí nad jejich smyslem.
Vydává nakladatelství Host, doporučená cena 349 Kč, naše cena 297 Kč.

O autorovi

Jan Jícha (nar. 1980 v Praze)
Spisovatel, písničkář a pedagog. Debutoval v roce 2002 satirickým návodem Prevít na vysoké aneb Jak vystudovat a nezblbnout, na nějž navázal pokračováním Prevít v tajných službách (2003) o studiu v zahraničí. Jeho prvním románem byly Dva roky bez prázdnin (2006), poté následovaly Maturita (2009) a Utin jackpot (2012). Jan Jícha je také autorem několika vážných i humoristických cestopisů a dvou sbírek kratších textů — Jak se Lubošek naučil mluvit slušně (2008) a Průšvih v Lurdách (2010). V roce 2017 vydal Literární monády, „učebnici literatury pro novou dobu“. V současnosti pracuje jako ředitel základní školy. S manželkou a čtyřmi dětmi žije ve Všeradicích u Berouna.

reditel a hydra book


  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Příběhy knih | admin